Hlavní navigace

Kultura & víkend

28. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Muzeum hlavního města Prahy servíruje specialitu, kterou jistě nepohrdnou čtenáři gurmánského seriálu business serveru Podnikatel.cz. Výstava Pražské kavárny a jejich svět představuje dobu „první poloviny dvacátého století u kulatých stolků s vůní kávy”. Národní kavárna, Slavia, Unionka, Metro, Corso, Arco, Louvre. Některé zmizely, některé po resuscitaci žijí dál. Ty žijící jsme již v Gurmánovi hodnotili nebo je v budoucnu vystavíme našim kritickým očím a jazýčkům. Na výstavě funguje speciální dočasná kavárna. Nakladatelství Paseka pak při příležitosti výstavy připravilo speciální kavárenskou publikaci.

Do divadla

Švandovo divadlo na pražském Smíchově připravilo speciální aprílovou akci. Vstupenka na inscenaci Maškaráda, která se hraje 1. dubna, stojí baťovských 99 Kč (snad to není „apríl”). Divák, který si vstupenku koupí, může zároveň využít 50% slevu na další dubnové představení. Levněji tak je možné vidět třeba Žebráckou operu nebo Brýle Eltona Johna.

Na film do vlaku

České dráhy a Zlínský mezinárodní festival filmů pro děti a mládež vypravují už po páté Kinematovlak. Vlak vyjíždí 1. dubna z nádraží v Hradci Králové. Na kolejích budou k vidění Krteček, Rumcajs, Mikeš, Krakonoš a lyžníci, Broučci, pejsek a kočička a mnoho dalších více či méně známých filmů a pohádek. Vlak má v plánu projet 21 českých a 15 slovenských nádraží.

skoleni_29_6

Po kolejích ale jede ještě jeden projekt. Projekt vagón připomíná deportaci slovenských Židů do koncentračních táborů. Výstava ve vagónech podobných těm, co se na deportace skutečně používaly, je rozdělena na dvě části. V prvním vagóně je k vidění výstava a návštěvníci tu absolvují lektorský výklad. Ve druhém vagóně, pocitovém, mají k dispozici autentické výpovědi přeživších svědků.

CD – Ivan Mládek: Jožin z bažin w Polsce

Úspěch vykopávky Jožin z bažin v Polsku už je dostatečně medializovaný. Zatímco Mládek pošilhává po Ukrajině, vychází v Česku polský Jožin na CD. Kromě Jožina Mládek na cédéčko nazpíval polsky také například Dášu Novákovou, Prachovské skály, Lulu z Honolulu a Jez. Další hitovky jsou v češtině. Například internetová prodejna Bontonland má novinku skladem v dostatečném množství. Legrace za 2 stovky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).