Hlavní navigace

Kultura & víkend

4. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První dubnový víkend přeje milovnicím a milovníkům fotografie. Do neděle 6. dubna se v pražské Výstavní síni Mánes koná první veletrh fotografie Prague Foto 2008. Věnuje se současné fotografii i dějinám, profesionálním fotografům i studentům, stejně tak jako nakladatelstvím, která vydávají fotografickou literaturu. Tématem veletrhu je také sběratelství fotografií. Na programu jsou autogramiády a setkání s autory.

Za celých 10 korun (!) je návštěvníkům přístupná výstava fotografa Jana Lauschmanna (1901—1991) v Galerii Josefa Sudka v pražském Úvoze. Odborník na fotografickou chemii a materiály fotografoval mimo jiné každodenní život Prahy a Brna. Galerie, spadající pod Uměleckoprůmyslové muzeum, navíc sídlí v prostorách bývalého bytu Josefa Sudka. Kromě Sudkova díla vystavuje právě dílo osobností meziválečné české fotografie a také pragensie. Lauschmannova výstava je přístupná až do 20. dubna.

A kdo by si Sudka rád pověsil na stěnu, má možnost. Například aukční síň Dorotheum mívá ve svém aukčním katalogu jak práce Josefa Sudka, tak třeba i Františka Drtikola.

Přestože je peněz na nákupy uměleckých děl ve vztahu k jejich rostoucím cenám stále méně, podařilo se v posledních patnácti letech obohatit všechny sbírky Moravské galerie v Brně o důležité položky, uvádí Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně výstavu Za 15, Přírůstky do sbírek Moravské galerie v Brně 1993–2007. Mezi přírůstky galerie upozorňuje také na pozůstalost fotografa Jana Svobody. Jinak je ale na výstavě k vidění od každého trochu tak, aby se návštěvníci seznámili se strukturou místních sbírek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).