Hlavní navigace

Kvalita se chválí sama. Jak ji ale prodat?

21. 5. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
I dobrá firma se na trhu může ztratit jako pověstná kapka v moři. Pokud se nebude prezentovat, nepomohou jí ani sebekvalitnější služby. Jak na to?

Kvalita se chválí sama. Toto rčení netřeba vyvracet. V dnešní době přesyceného trhu, který navíc pronikl i na internet, ale vzniká jiný problém. Zákazníci řeší, jak onu kvalitu najít. Producenti pak to, jak své kvalitní služby odprezentovat, aby se o nich vůbec někdo dozvěděl. Pokud jde o drobné živnostníky a regionální firmy, stále mohou sázet především na osvědčenou šuškandu. Reklama jdoucí od úst k ústům je tou nejlepší, kterou může firma získat. Je zadarmo a nenahradí ji žádná nákladná reklamní kampaň. Tak docela zadarmo ale vlastně ani doporučení není. Aby se mohla dobrá pověst firmy šířit, je třeba na ni pracovat. A to od samého začátku až do konce.

Kvalita se chválí sama jen u vysloveně lokálních výrobců na zcela lokálním trhu. U širšího záběru už je přeci jen potřeba investovat do propagace. V případě regionu to ale funguje skvěle. Příkladem může být místní řezník a jeho produkce. Je-li špičková, lidé si to řeknou. Stejně to může platit i pro truhláře, zedníka a tak dále. Pro ně, pokud neuvažují o expanzi do jiných lokalit, je propagace skutečně zbytečnou. Jejich dobrá práce se chválí sama, stejně jako se šíří případná špatná pověst. Ta bohužel ještě mnohem rychleji. Přizpůsobení na lokálním trhu si o šíření dobré pověsti lze říci rovnou. „Byla jste spokojená, paní?“, „Jak ty kotletky posledně, povedly se? Ano? Tak to řekněte i vaší sousedce paní Novákové, ta se nám nějak vyhýbá…“ a podobně. I na standardním trhu sice pořád platí, že osobní doporučení je to nejvíc, ale tam už to je velice obtížné zorganizovat. Zapomeňme na hlouposti jako jsou lajky na facebooku, to s tím nemá nic společného, říká Jindřich Wiendl, ředitel reklamní a marketingové agentury EMOTION advertising.

Hlasováním v soutěžích o výrobky, služby nebo o zaměstnavatele roku na sociálních sítích se dá zaujmout především v případě, že podnikatel cílí na mladou generaci. Tím to ale nesmí končit. Je dobré vytvořit zároveň s tím prostor pro diskusi, aby se lidé mohli více zapojit. Pro firmu to navíc znamená zpětnou vazbu. Přesto se nedá povědomí o kvalitě šířit jen na sociálních sítích. Převažovat by přeci jen měl především osobní kontakt.

Připomeňte si: Oblékat olympioniky je prestiž a vstupenka do světa byznysu

Dejte na osobní doporučení

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Doporučení je jednoznačně jedním z nejlevnějších a zároveň nejefektivnějších marketingových nástrojů. Pokud je zcela evidentní, že nabízený tovar je na vysoké úrovni, bylo by chybou být přehnaně skromný. Nemusí jít o nijak přehnané pýření se a dokazování si čehokoli. Stačí komunikovat, šířit o sobě a své firmě povědomí. Bez toho mohou být služby i zboží sebekvalitnější, ale zákazníků bude přibývat jen pomalu. Internet je plný recenzí a nejrůznějších hodnocení, ale lidé stále nejvíc dají na slovní doporučení při osobním kontaktu. Se selfpromem se dá začít jen v okruhu rodiny nebo přátel. U blízkých je také největší pravděpodobnost, že se o vaší firmě zmíní před svým okruhem známých. A patrně to bude vždy v tom nejlepším světle. To samé se pak dá očekávat i od spokojených nebo pravidelných klientů.

Pracovat se dá také s provizemi, ale to už není cesta, která by byla zadarmo. A nemusí ani spolehlivě fungovat. Podle našich zkušeností nefungují ani akce typu „přiveď klienta a dostaneš flešku zdarma“. Tady si jen firmy dělají ze zákazníků obchodní zástupce. Dokonce to může být kontraproduktivní z hlediska důvěry ve značku. Nic jiného, než dobrá osobní zkušenost, mě k přesvědčujícímu doporučení nemůže navést. Ale organizovat ji bohužel nejde, komentuje Jaroslav Hudec, PR manažer EMOTION advertising.

Mohlo by vás zajímat: Prvorepublikové rady: Poselství Henryho Forda

Prezentujte se, získávejte ocenění

Jednou z cest jak se prosadit, je dostat se do různých srovnávacích testů a soutěží. Média jsou jich dnes plná. A pozitivní výsledky testu nebo soutěže se následně dají využít k cílené propagaci se zdůrazněním kontrastu proti zavedeným značkám. Tyto výsledky ale fungují jen krátkodobě, potom zákaznické chování převálcuje reklama a nízká cena. Pokud by to tak nebylo, byla by polovina hyper a super marketů už zavřená, říká Jindřich Wiendl. K upevnění prestiže pomáhají také nejrůznější ocenění, kterých je celá řada. Jedná se například o Živnostníka roku, Firmu roku, udílení puncu kvalitní regionální potraviny a podobně. Navíc v České republice existuje i ocenění s výmluvným názvem Kvalitní firma. 

Všechny tyto certifikace podporují důvěru zákazníků k firmě i jejím produktům, díky marketingovému zázemí organizátorů usnadňuje prezentaci a podporuje konkurenceschopnost. Jde ale také o závazek, že nabízené služby budou i nadále na prvotřídní úrovni. Přínos ocenění vidím v tom, že zákazníci mají snazší volbu, s kým půjdou do obchodních vztahů. A tím, že jsme takto oceněni, je to pro nás závazek, abychom i nadále odváděli perfektní práci, říká Josef Slováček za oceněnou společnost Termo Komfort a Jiří Maňák ze společnosti G Servis CZ doplňuje: Pro nás je ocenění důležitá zpětná vazba. Působíme na trhu od roku 1995 a snažíme se dělat všechno proto, abychom byli úspěšní, známí a kvalitní. Ohodnocení zákazníků nás přesvědčuje, že to děláme správně a tou cestou, kterou jsme se tenkrát dali, že se máme ubírat i dál. Je to výzva.

Dále čtěte: Firmy.cz v novém kabátě. Živnostníci už prý nepotřebují webové stránky

Cena a kvalita jdou ruku v ruce

Každá firma nabízející služby by měla mít jasno, na jaké úrovni a za jaké ceny bude své služby poskytovat a kdo tím pádem budou její zákazníci. Kvalitní nebo nadstandardní služby totiž musí firma odpovídajícím způsobem komunikovat a dávat na vědomí, v čem spočívá její výjimečnost a přidaná hodnota. Pokud jste firma a preferujete kvalitní službu, záleží vám na vaší pověsti, chcete být vždy lepší, než konkurence, je třeba se zamyslet, jak v pomyslné cenové válce bojovat a obstát. Všude kolem sebe vnímáme kvalitativní a tím i cenové rozdíly, jak ve službách, tak ve výrobcích. Každý zákazník je individualitou a má své představy o kvalitě a úrovni služeb, které využívá, a také představy, kolik je ochoten za službu zaplatit. Kvalitní a tím dražší služby prostě nejsou a nikdy nebudou pro všechny zákazníky. Kdo na takovou službu nemá, nebo kdo za ni není ochoten zaplatit, nemůže být tím správným zákazníkem kvalitního a tudíž dražšího dodavatele, upozorňuje Jan Krejčíř, výkonný ředitel reklamní agentury Adart.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).