Hlavní navigace

Letošní léto hraje, tančí a zpívá

3. 7. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 244086
Léto není kulturní okurkovou sezonou, právě naopak. Zkrátka nepřijde nikdo - v českých luzích a hájích se koncertuje, hraje divadlo, tančí, promítají se filmy i prezentuje výtvarné umění.

Prázdniny už dávno nejsou kulturní okurková sezona. Pořadatelé kulturních akcí vědí, že pokud diváka chytnou na udičku, nesmí ho ani v létě pustit. Nebo si najde jinou zábavu, případně přejde k aktivnější konkurenci. Prázdniny jsou samostatnou, letní, divadelní, hudební, filmovou…, zkrátka kulturní sezonou.

Výčet akcí, které lze v létě navštívit, je dlouhý. Globální ekonomickou krizi spojenou se škrty financí na kulturu od státní správy i soukromého sektoru sice organizátoři pocítili, ještě se ale drží nad vodou. Nezbývá než doufat, že je nespláchne ani povodňová vlna, ani další šetření financí na kulturu, kterého není zřejmě zdaleka konec a ovlivní rozpočty na rok 2010. Čtěte více: V kultuře krize občas slouží jen jako alibi

Festivaly

Festivaly už k létu neodmyslitelně patří. Je možné je spojit s cestováním po Česku i do zahraničí, s pobytem u vody, cyklistikou, turistikou… Některé jsou velké, renomované a hojně medializované, jiné malé, lokální. Čím dál víc letních festivalů kombinuje ve své dramaturgii hudbu, divadlo, tanec, film, jakoby se záměrem nachytat na program co nejvíce fanoušků a neomezovat se jen na ty hudební, divadelní, taneční, filmové či jiné. Festivaly propagují svůj region, takže jsou jejich častou součástí možnosti vidět památky, které k vidění normálně nejsou, případně možnost vidět je s průvodcem. Na festivalech se dají prožít prakticky celé prázdniny, a to včetně září.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (3. – 11.7.)

Karlovarský filmový festival není třeba příliš představovat. Každoročně je centrem pozornosti nejen díky filmům, které se tu – kromě soutěžní – promítají v mnoha dalších sekcích, ale také kvůli světovým star, které do Varů na festival přijíždějí. Letos se organizátoři chlubí Antoniem Banderasem, Isabelle Huppert, Patricem Chéreauem či Johnem Malkovichem.

Rock for People (3. – 6.7.)

Placebo, Underworld, Gogol Bordello, Gipsy.cz, Prohrála v kartách, Visací zámek, Žlutý pes, Arctic Monkeys, The Coolers (kteří festival zahajují) – to je jen krátká upoutávka na velkou a tradiční královéhradeckou hudební akci rozprostřenou na třech scénách. Permanentky jsou na místě za 1500 korun, jednodenní vstupenky za tisícovku.

Letní shakespearovské slavnosti (již probíhají a končí 3.9.)

Letní shakesperarovské slavnosti již neodmyslitelně patří k divadelnímu létu. Nejprve k tomu pražskému a po mnoha letech už i k brněnskému, ostravskému, bratislavskému, košickému a zvolenskému. Tak jako každoročně se na programu objevují jak starší inscenace, které vznikly při minulých ročnících a hrají se dál, tak premiéry a v neposlední řadě hostování inscenací, které nevznikly pod hlavičkou festivalu. Ze starších je k dosud k vidění například Bouře s Janem Třískou, Martinem Hubou, Zuzanou Kajnarovou a dalšími, nebo Komedie omylů s Davidem Suchařípou, Martinem Pechlátem či Jitkou Čvančarovou. Premiéru letos mají mj. Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a dalšími, stejně jako Macbeth s Veronikou Freimanovou a Milanem Ondríkem v hlavních rolích. Hostovat tu tentokrát bude třeba The British Shakespeare Company. Vstupenky se pohybují v cenách řádově několika set korun, na Slovensku do 23 euro.

METROpolitní léto hereckých osobností (festival již probíhá a pokračuje až do 20.9.)

Festival činoherního divadla METRopolitní léto hereckých osobností mají možnost vidět diváci ve dvou hlavních městech, Praze a Bratslavě. S trochou zjednodušení se dá říci, že dramaturgie festivalu tematicky akcentuje vztahy a sází na atraktivní herecké obsazení. Ve festivalových inscenacích tak vystupují například Dagmar Havlová, Jana Krausová, Nina Divíšková, Karel Roden, Anna Šišková, Milan Lasica, Daniela Kolářová a mnozí další. Festival nabízí předplatné za 1248 korun.

Colours of Ostrava (9. – 12.7.)

Seznam účinkujících na letošních Colours of Ostrava je skutečně dlouhý. Za všechny: Jamie Cullum, David Byrne, Maceo Parker, Michael Nyman, Morcheeba, Jaromír Nohavica, Seon Kuti, Tata Bojs. Kromě muziky nechybí na programu divadlo – Teatr Novogo Fronta, Bílé divadlo, Vosto5, Sklep a další -, ani taneční workshopy břišním tancem počínaje, přes flamenco pro dospělé i pro děti nebo africký tanec, workshopem Flirt Dance konče. Vstupenky na celý festival stojí aktuálně 1160 korun, na místě se cena vyšplhá na 1300 Kč. Festival také nabízí systém slev.

České hrady.cz (10.7. – 8.8.)

Kdo se v létě toulá po Česku, může na nějaký hrad zabloudit. Točník, Kunětická Hora, Švihov, Bezděz a Rožmberk nad Vltavou se spojily pod hlavičkou letního kulturního festivalu České hrady.cz. Známými jmény a kapelami se programy jednotlivých částí festivalu (Točník 10. – 11.7., Kunětická Hora 17. – 18.7., Švihov 24. – 25.7., Bezděz 31.7. – 1.8., Rožmberk 7. – 8.8.) jen hemží: Jiří Schmitzer, David Koller, Chinaski, Wohnout, Monkey Business, Dan Bárta, Vladimír 518, Čechomor, Bratři Ebenové, Kašpárek v rohlíku, Divokej Bill… Jednodenní vstupenky stojí 170 nebo 350 korun.

Hip Hop Jam (10. – 11.7., warm up již 9.7.)

Hiphopová přehlídka v letním areálu Svojšice u Pardubic nabízí ve dvou, respektive třech dnech desítky kapel i DJ´s. Hvězdou festivalu je Xzibit, pořadatelé vyzdvihují i vystoupení formace Orikoule, těšit se je možné i na show dua Vladimir 518 & Hugo Toxxx. Ještě do 8.7. jsou v prodeji permanentky za 660 korun, VIP permanentky stojí 1500 korun. Na místě pak jsou lístky ke koupi za 500 korun na jeden den nebo za 700 korun na celý festival.

Boskovice 2009 (16. – 19.7.)

Čtyřdenní festival věnovaný boskovické Židovské čtvrti patří k těm, co mají na programu téměř vše. Koncerty, vystoupení DJ´s, filmy, divadelní představení, autorská čtení…, včetně prohlídky místních židovských památek. Festival také nabízí mateřské centrum pro ty, kteří sice přijedou s dětmi, ale nechtějí je s sebou brát na festivalové produkce. Vstupenky na jednotlivé akce vyjdou na 10 až 250 korun, v prodeji je také permanentka za 350 korun na jeden den (na místě stojí 450 korun), slevy mají například studenti.

Festival ProART (17.7. – 2.8.)

Ani milovnice a milovníci tance nemusí v létě přijít zkrátka, a to jak v Brně, tak v Praze. Mezinárodní festival tance, zpěvu, herectví a fotografie ProART, který nabízí workshopy i představení, začíná v Brně (17. – 24.7.) a pokračuje v Praze (26.7. – 2.8.) a vedle domácích umělců uvádí také tvorbu těch zahraničních, případně těch, jejichž práce je rozkročená mezi Česko a cizinu. Na programu je třeba současný tanec v podání VerTeDance Company nebo proud tanečních obrazů nepocházejících z rozumu Memoires ProART Company, který čerpá inspiraci u hereckých osobností jakými byly Lída Baarová a Zora Janů.

Divadelní Luhačovice 2009 (17. – 22.8.)

Přehlídka komorní divadelní tvorby má v lázních Luhačovice už jedenáctiletou tradici. Program je pouze večerní, koná se v Lázeňském divadle. Sjedou se sem brněnské Sudio Marta – scéna Janáčkovy akademie múzických umění, pražské Divadlo Viola, Městské divadlo ze Zlína, Klicperovo divadlo z Hradce Králové a Slovácké divadlo z Uherského Hradiště. Jediným zahraničním hostem je trnavské Divadlo Jána Palárika.

Hip Hop Kemp (20. – 22.8.)

Hip Hop Kemp stojí tisícovku a koná se na královéhradeckém letišti. Na programu kempu zatím přibývají další a další jména, a to doslova z celého světa. Z Británie například dorazí Lady Sovereign, z domácích nechybí Vladimír 518.

Theatrum Kuks (27. – 30.8.)

Festival Theatrum Kuks v areálu jedinečné barokní památky je – jak jinak – věnovaný barokní kultuře, divadlu, tanci, hudbě. Festival však zatím, po odstoupení dosavadního sponzora, hledá hlavního partnera. Celodenní vstupné na festival stojí do 650 kourun, čtyřdenní permanentka pak 1600 Kč.

Sázavafest (30.7. – 2.8.)

Tradiční letní především (ale nejen) hudební festival Sázavafest řadí mezi své letošní „headlinery“ Mobyho, Jimmyho Somervilla, Freak Power, New York Ska – Jazz Ensemble, Die Happy, Speed Caravan, The Gathering či Grooveridera. Z domácích přijedou mj. Gaia Mesiah, Ewa Farna, Chinaski, J.A.R., Keks, Kurtizány z 25. Avenue, Lenka Dusilová, Mňága a Žďorp, Psí vojáci, Xavier Baumaxa. Vstupné na celý festival vyjde na 1200 korun.

Mezinárodní festival Divadlo (9. – 17.9.)

Plzeňský mezinárodní divadelní festival Divadlo v Plzni je jakýmsi přelomem – jako kdyby jím definitivně končila předchozí divadelní sezona a divadelní léto, zároveň ale již zahajuje sezonu novou. V letošním programu se organizátoři zaměřili na režisérskou generaci, která se narodila v 70. až 80. letech 20. století, studovala a zahájila svoji uměleckou kariéru až po listopadu ´89. Jde o novou generaci tvůrců nepoznamenaných komunismem a razící vlastní, odlišný, názor na divadlo, respektive uměleckou tvorbu vůbec. Týká se to jak umělců domácích (Jan Mikulášek, Jiří Adámek, Rosťa Novák aj.), tak zahraničních. Festivalový program se totiž tradičně dělí na český a zahraniční, v němž převažují země Visegrádu. Hvězdou festivalu je kontroverzní polský režisér Jan Klata, který bez servítků zkoumá prostřednictvím historických látek polskou minulost a současnost a tvoří výrazné politické divadlo. Atraktivně vypadá i host z Libanonu, Rabih Mroué – divadlo z této části světa totiž není ve Střední Evropě právě častým hostem.

Koncerty

Léto přináší také samostatné koncerty, které nezastřešuje žádný festival. Pražské Divadlo Archa tak příkladně navštíví Morrissey při svém Tour of Refusal 2009 (9.7.) a ani ne týden po něm legendární Patti Smith (15.7.). V pražském Paláci Akropolis vystoupí 15.7. Soulfly. Na Studentském náměstí v Uherském Hradišti hraje a zpívá Suzzane Vega (26.7.). 9.8. slaví v pražské Tesla Areně Aleš Brichta svoji padesátku. 13.8. přijede na pražský Chodov Madonna, která je na Sticky & Sweet Tour. Jejím speciálním hostem je Paul Oakenfold.

Výstavy

Ani galerie a výstavní síně prázdniny nechystají. Naopak. V pražském DOXu, centru současného umění, vystavuje až do ledna příštího roku David Černý svoji Entropu, která se v Bruselu v rámci českého předsednictví Radě EU postarala o mezinárodní skandál. Moravská galerie v Brně zase například v Místodržitelském paláci vystavuje až do konce srpna sbírku rytin sběratele, mecenáše, malíře a sochaře Eduarda Sykory (1835 – 97). V pražské Galerii Rudolfinum je do konce prázdnin k vidění (také dost kontroverzně přijímané) dílo Damiena Hirsta (ačkoliv díla jako žralok ve formaldehydu nebo řez ovcí v Praze k vidění nejsou).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).