Hlavní navigace

Lidl prodával mleté maso z Polska se salmonelou. Problém v polské kvalitě nevidí

17. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodní řetězec Lidl má další problém s masem a salmonelou a opět se jedná o dovozové maso z Polska. V polské kvalitě obecně Lidl problém nevidí.

Řetězec Lidl se potýká s problémy, které se týkají dovozového masa. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na základě průběžné kontroly odchytila půlkilové balení vepřového mletého masa z Polska, které bylo kontaminováno bakterií Salmonella.

Další průšvih a opět polský

V posledním půlroce je to již druhý případ a opět se jedná o polského dodavatele, i když v tomto případě šlo o jiného. Vzhledem ke skutečnosti, že výrobek byl označen údajem „spotřebujte do: 4. 8. 2016“, v tržní síti se již nenachází. SZPI však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv, komentoval zjištění Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI. 

Zákazníkům se omlouváme. Pokud některý zákazník tento výrobek uchovává i nadále v mraženém stavu, může jej samozřejmě v kterékoli prodejně vrátit, i bez příslušné účtenky, reagoval Lidl ústy své mluvčí Zuzany Holé

Rozdíl v dodavatelích neděláme, tvrdí Lidl

Ta na dotaz serveru Podnikatel.cz, proč Lidl stále odebírá maso z polského dovozu místo toho, aby upřednostňoval české výrobce, reagovala slovy, že Lidl mezi dodavateli nedělá rozdíly. Při výběru dodavatele je vždy rozhodující kvalita produktu, dále pak schopnost zajistit odpovídající objem dodávek, a cena, řekla serveru Podnikatel.cz Holá. 

Jenže polský dovoz měl v krátké době opakované problémy. Lidl však tvrdí, že podobné nedostatky či neodpovídající kvalitu jednotlivých produktů řeší průběžně i s dodavateli z České republiky i jiných zemí, nelze tedy podle obchodního řetězce říci, že problémy s neodpovídající kvalitou se týkají pouze výrobců z Polska. 

Čtěte také: Další průšvih Lidlu s masem. Prodával šizený hovězí guláš

To však částečně odmítá mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. S problémy u českých výrobů se inspekce v poslední době nesetkala: Hovoříme však již o zpracovaném masu. Pokud řetězec zachytil problémy s českou kvalitou již při výrobě, tak toto řeší Státní veterinání správa.

Zvýšený problém s polskými masnými výrobky v poslední době potvrzují i šetření veterinární správy

Ta skutečně problém u českých výrobů zaznamenala, a to v červnu letošního roku, kdy zastavila výrobu párků v Moravskoslezském kraji kvůli listeriím. Posledním zprávám s kvalitou masa i u Státní veterinární správy dominuje Polsko, kdy poslední tři zprávy se týkají problémů se živočišnými a mléčnými produkty. 

Galerie: Zkontrolujte si své koupené balení mletého

Musím potvrdit, že v poslední době registrujeme zvýšený podíl zhoršené kvality dovozových výrobků. Že se jedná většinou o Polsko, je způsobeno i tím, že v některých případech převládá podíl dovozových výrobků nad tuzemskými a Polsko je jedním z největší zahraničních dodavatelů potravin, řekl serveru Podnikatel.cz Pavel Kopřiva. 

V tomto ohledu si však Lidl pořád drží svoji linii. I přes poslední pochybení prý převládají výrobky české (45 %), následují výrobky německé (29 %) a třetí jsou polské s 15 %. Údaje jsou však platné k 1. 1. 2016 dle podílu tržeb. Aktuální stav nabídky a dodavatelů to proto odrážet nemusí. 

Galerie: Lidl představil prodejnu budoucnosti

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).