Hlavní navigace

Likvidace právnických osob se zjednoduší, dvojí oznámení už nebude třeba

16. 7. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Proces likvidace právnických osob by se měl zjednodušit a zlevnit. Nově už nebude třeba dvojí zveřejnění oznámení vstupu do likvidace v Obchodním věstníku.

Firmám nově postačí zveřejnit jen jedno oznámení v Obchodním věstníků. V případě spolků pak bude dokonce stačit jedno oznámení ve veřejném rejstříku. Novinku přináší novela nařízení o Obchodním věstníku, kterou včera schválila vláda. Změna bude platná už od letošního srpna.

Dvojí oznámení už nebude třeba

Vláda včera schválila novelu nařízení o Obchodním věstníku, jejímž cílem je administrativně a finančně zjednodušit proces likvidace právnických osob. Aktuálně je nutné zveřejnit oznámení vstupu právnické osoby do likvidace, společně s výzvou pro věřitele, aby přihlásili své pohledávky, a to dvakrát v Obchodním věstníku. Zveřejnění oznámení o likvidaci je zpoplatněno a v současnosti stojí za dvojí oznámení 2178 Kč (při objednávce přes webový formulář) či 2614 Kč (při objednávce jiným způsobem). Platba za zveřejnění v Obchodním věstníku je významným a často jediným nákladem likvidace spolku. V případě spolků, které nemají žádný majetek, představuje platba Obchodnímu věstníku častou překážku v dobrovolném zrušení a likvidaci spolku, doplnilo ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě.

školení březen - text

Nově bude možné u právnických osob neziskového povahy využít mechanismus uveřejňování vstupu do likvidace a údajů o likvidátorovi ve veřejném rejstříku, ve kterém bude možné zveřejnit také výzvu pro věřitele, aby přihlásili své pohledávky. Veřejný rejstřík je všem zdarma veřejně přístupný na internetu. Není nutná jakákoli registrace, veškeré informace jsou dostupné okamžitě. Veřejný rejstřík je také dostupný v režimu otevřených dat, upřesňuje ministerstvo.

V případě firem sice zůstává povinnost zveřejnění v Obchodním věstníku, nově však bude stačit pouze jedno (včetně výzvy věřitelům). Úprava reflektuje povahu obchodních korporací sloužících obecně k podnikání, s čímž je spojena i vyšší pravděpodobnost existence věřitelů. V zájmu zajištění maximální ochrany věřitelů tak je jedno zveřejnění oznámení o likvidaci v Obchodním věstníku zachováno. Pro úplnost je třeba uvést, že ochrana věřitelů by měla být primárně zajišťována především činností likvidátora, který by měl věřitele aktivně zjišťovat a jemu známé věřitele o vstupu právnické osoby do likvidace vyrozumět adresně, uzavřelo ministerstvo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).