Hlavní navigace

LN: Prodej automobilů by měl letos klesnout

14. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prodej automobilů by měl v Evropě letos klesnout o téměř 15 %. Celosvětová poptávka by se měla snížit o více než 8 %. Ve Spojených státech, kde se nachází největší trh s automobily, by mělo jít o o více než 13% pokles výroby, píší dnes Lidové noviny.

Prodej automobilů v Evropě by měl letos klesnout o téměř 15 %, ačkoli ceny jsou momentálně příznivé a výrobci se snaží poptávky zvýšit množstvím výhodných akcí. Celosvětová poptávky by měla poklesnout o více než 8 % a poptávka ve Spojených státech, na největším trhu s automobily, by mělo jít o 13% snížení výroby. To odpovídá více než 11 milionům vozů.

Klesající poptávka je způsobena finanční krizí, zpomalením ekonomiky a obtížnému přístupu k úvěrům. Důvodem poklesu úvěrů je vysoká základna z roku 2007, kdy byla poptávka stimulována hrozbou vyšší DPH – až 19%, na stavební práce a také nízkými úrokovými sazbami. Dále se četnost úvěrů snižuje také díky zpřísněným podmínkám u nových úvěrů, vyšším úrokovým sazbám – zejména díky rizikové přirážce bank, které se tak jistí před dopady finanční krize, vyšší DPH (z 5 % na 9 %) a částečnou nasyceností trhu po strmém růstu z předchozích let, uvedl k úvěrům Milan Vaníček, hlavní analytik společnosti Atlantik.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).