Hlavní navigace

Madeta a zemědělci dospěli k dohodě

18. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Největší česká mlékárna Madeta a zemědělci z družstva Jih se dnes dohodli na pokračování dodávek mléka a jeho ceně. Zemědělci přislíbili minimálně na rok dodávky mléka, v lednu je cena pro Jih stanovena na 10,30 Kč za litr mléka. Je to o 25 haléřů více než v prosinci. Další jednání proběhnou počátkem února.

V únoru se bude dojednávat poslední bod smlouvy, který se týká cenové pojistky která farmářům zaručí minimální cenu za mléko pro další období. Pokud ji získají, chystají se uzavřít smlouvu na dodávky od dubna do konce března 2009.

Situace tedy vypadá mnohem nadějněji než na přelomu roku, kdy družstvo pohrozilo tím, že pokud pro něj přijatelnou cenu nedostane, bude od dubna prodávat veškerou produkci do Bavorska, kde za mléko lépe platí. Přicemž již nyní Jih asi třetinu své produkce do Německa.

Dohodnutá cena 10,30 korun za litr surového mléka lehce převyšuje republikový průměr, který se podle informací Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) pohybuje kolem deseti korun.

Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje asi 1,5 milionu litrů, z toho Jih vyprodukuje 650.000 litrů, a je tak pro Madetu klíčovým dodavatelem. Mlékárna má osm závodů, zaměstnává zhruba 1500 lidí.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).