Hlavní navigace

Máte s sebou dítě nebo psa? Máte zákaz vstupu, hlásí hospoda. Dostala pokutu

25. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Někteří čeští podnikatelé se dopouštějí diskriminace. Vadí jim psi, anglicky mluvící národnosti, přespolní nebo i děti. ČOI to ihned trestá pokutou.

Diskriminace se v českém byznysu tolerovat nebude. Jasný vzkaz dává podnikatelům Česká obchodní inspekce (ČOI), která za jakýkoli projev diskriminace rozdává pokuty. 

Některým podnikatelům vadí anglicky mluvící národnosti, lidé z cizích měst, v krajním případě došlo i na zákaz vstupu rodičů s dětmi. Nic podobného ale do českého byznysu nepatří a ČOI se snaží před podobnými praktikami spotřebitele chránit. 

Máte s sebou dítě nebo psa, máte zákaz vstupu, hlásí veřejně pražská hospoda

Proto se pravidelně věnuje i kontrole diskriminačního chování právě ze strany podnikatelů. Nejviditelnějším případem se stala restaurace Stodola House z pražského Jižního města. Ta zakazuje vstup dětem do 18 let, do hospody mají zákaz i rodiče, kteří dorazí s kočárkem, majitelé psů nebo i cyklisté. ČOI udělila majiteli restaurace Davidu Salomonovi pokutu ve výši 50 tisíc korun, proti které se aktuálně odvolal.

Zákon však mluví jasně, jedná se o diskriminaci z důvodu věku. Restaurace totiž nabízí i nealkoholické nápoje, které musí poskytnout i nezletilým. Na zákaz vstupu upozorňuje restaurace i na svém webu. Uvedená informace je nepřípustným diskriminačním jednáním, a to nejen vůči osobám do 18 let, ale současně i vůči osobám starším osmnácti let, tedy například rodičům, píše se v odůvodnění ČOI. Další kontrola restauraci proto nemine, doplnil Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce. 

Restaurace na zákaz vstupu nezletilým upozorňuje i na svém webu.

Restaurace na zákaz vstupu nezletilým upozorňuje i na svém webu.

Musíte obsloužit všechny bez ohledu na národnost, upozorňuje ČOI

Inspekce netoleruje ani ty podnikatele, kteří odmítají poskytnout pronájem majitelům psů. I to lze z povahy zákona považovat za diskriminaci. Podnikatel je zároveň povinen obsloužit a nabídnout stejné služby všem národnostem bez rozdílu. 

Máme zaznamenaný případ, kdy prodávající odmítl prodat spotřebiteli anglicky mluvící národnosti větší množství výrobků, ačkoli spotřebiteli, který mluvil česky, takové množství výrobků prodal, upozornil Fröhlich. 

školení-leden22-molín

Problém měla v loňském roce i koupaliště, která zdražila vstupné pro přespolní, i za takové jednání rozdává ČOI pokuty. 

Nejvíce podnikatelé diskriminují v Olomouckém a Moravskoslezském kraji

V minulém roce provedla ČOI celkem 494 kontrol. Diskriminační jednání se na základě šetření oproti roku 2017 zvýšilo. Jedná se sice o jednotky případů, i přesto na vzrůstající tendenci inspekce upozorňuje. Největší procento zjištění diskriminačního jednání eviduje ČOI v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejmenší podíl na diskriminaci má Královéhradecký a Pardubický kraj. 


Autor: Česká obchodní inspekce

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).