Hlavní navigace

Ministerstvo dopravy chce za předsednictví v EU zvýšit dopravní bezpečnost

Hlavním tématem, na které se ministerstvo dopravy chce při předsednictví Česka v EU zaměřit, je větší bezpečí na silnicích a zmírnění dopadů dopravních nehod. Spolu s ostatními členy chce přijít také na způsob, jak zefektivnit výběr pokut od řidičů v zahraničí.

Větší bezpečnost na silnicích, zmírnění dopadů dopravních nehod, snížení počtu úmrtní na silnicích. Takové úkoly si předsevzalo Ministerstvo dopravy ČR v období předsednictví České republiky v čele Evropské unie. Bezpečnost silničního provozu, tedy snižování počtu dopravních nehod a jejich následků je prioritou ministerstva dlouhodobě. Proto jsme si toto téma zvolili jako hlavní pro předsednictví, sdělil agentuře Mediafax mluvčí ministerstva Karel Hanzelka s tím, že si chce ministerstvo vyměňovat své zkušenosti se snižováním nehodovosti právě s ostatními členskými zeměmi. Stejným způsobem chce ministerstvo také vymyslet způsob, jakým by se zefektivnil výběr pokut od řidičů v zahraničí.

Dalším důležitým úkolem je také využití železniční, letecké a lodní dopravy. Ministerstvo chce přednést i zkušenosti a výsledky zavedení elektronického mýtného či eurovinět. Jedná se o společné evropské opatření mající sjednotit výběr poplatků za využití dálnic a vybraných typů silnic vozidly těžšími než 12 tun.