Hlavní navigace

Mezi živnostníky je třetina žen. Jejich počet se zvyšuje rychleji než u mužů

4. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet žen, které se pustí do podnikání, v České republice stále roste. V celkovém počtu všech živnostníků teď tvoří třetinu.

Téměř 1,8 milionu lidí v České republice je držitelem živnostenského oprávnění. Je jím tak každý pátý Čech starší 15 let. Nutno podotknout, že ne všichni z celkového počtu živnostníků živnostenský list využívají. Jak vyplynulo z analýzy, kterou si nechala provést společnost CRIF ‑ Czech Credit Bureau, aktivně s živnostenským listem disponuje 1,4 milionu lidí.

Třetinu z celkového počtu tvoří ženy. Ty většinou podnikají v obchodu, ale také v profesních, vědeckých a technických činnostech. Nejméně jich působí ve stavebnictví.

Psali jsme: Co tlačí podnikatelky k úspěchu? Vytrvalost a touha po samostatnosti

Naše analýza ukázala, že mezi ženami a muži v živnostenském podnikání existují mnohem menší rozdíly než v případě vlastnictví obchodních společností. Ženy například vlastní 17 % obchodních společností, ale podílejí se 33 % na aktivně využívaných živnostenských oprávněních. Obě formy podnikání však mají jeden společný rys – firmy vlastněné ženami působí na trhu kratší dobu než ty ve vlastnictví mužů. Platí tedy, že ženy se do podnikání pustily později a jejich počet se zvyšuje rychleji než počet podnikajících mužů, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Bureau.

Fakt, že se zrychluje nárůst počtu žen podnikatelek, potvrdily také výsledky průzkumu a analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), společnosti Ženy a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), o kterých Podnikatel.cz informoval v nedávném článku Zapomeňte na genderové stereotypy, do podnikání se nyní pouští více žen než mužů.

Z tohoto průzkumu vyplynulo, že za zcela zásadní faktor při rozhodování o oboru podnikání považují ženy možnost skloubit pracovní a rodinný život. Hlavní motivací pro tři čtvrtiny žen je uspořádání pracovní doby, dvě třetiny to považují za cestu k nezávislosti, naopak jen každá sedmá žena chce začít podnikat, protože má podnikatelský nápad. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).