Hlavní navigace

Ministerstvo financí snížilo svůj odhad růstu ekonomiky, nevylučuje recesi

30. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí již není ve svých prognózách optimistické jako na podzim. Podle jeho aktuálních odhadů poroste ekonomika pouze o 1,4 procenta, v říjnu loňského roku přitom resort kalkuloval s růstem o 3,7 procenta.

Podle ministerstva nelze vyloučit, že bychom mohli nakonec podlehnout recesi, nicméně ji přímo v rámci své predikce neuvádí. „Je velmi obtížné (ne-li nemožné) odhadnout hloubku a délku trvání globální finanční a ekonomické krize, a tím i rozsah a intenzitu dopadů na českou ekonomiku, která není primárním zdrojem problémů a pouze absorbuje šoky z vnějšího okolí, uvádí ministerstvo ve svém dokumentu. “

Analytici však píšou temnější scénář. Podle nich bude česká ekonomika spíše klesat: Náš základní odhad počítá už s dvouprocentním poklesem HDP v letošním roce, řekl ČTK Tomáš Vlk, analytik Patria Online.

Jak dále tvrdí ministerstvo ve své prognóze, bankovní sektor je i přes postupující krizi v zahraničí na dobré úrovni. To se však nelíbí podnikatelům, kterým finanční domy omezují úvěry. Některé navíc zdražily. Zpravodajský server iDnes.cz v této souvislosti cituje viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka: Bez peněz, které jsou krví hospodářství, nebude ekonomika fungovat.

Na zhoršenou dostupnost úvěrů ostatně již dříve upozorňovala i Hospodářská komora (HKČR). Jak dříve uvedl pro business server Podnikatel.cz prezident HKČR Petr Kužel, banky musí být na straně businessu. Lze možná více prověřovat každý případ a více zvažovat, jestli opravdu půjčit, ale to neznamená nepůjčit, uvedl Kužel. Podle něj je takový přístup špatný, protože podnikání bez bank si již podnikatelé v současné době nedokážou představit. Čtěte více: Kužel: Banky by měly otevřeně říci, jak na tom jsou

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).