Hlavní navigace

MfD: Firmy jsou opatrné. Projeví se to na platech

29. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zvyšovat platy bude svým zaměstnancům v novém roce polovina firem, ukázal průzkum MfD. Celá pětina dotázaných pak nebude svým zaměstnancům přidávat vůbec. Firmy mají strach z vývoje české ekonomiky a dopadů krize, v průměru tak budou firmy na platech přidávat tři procenta.

Firmy v Čechách se bojí krize a tak bude svým zaměstnancům v novém roce přidávat jen polovina z dotázaných podniků, ukazuje průzkum MfD. V průměru by měly platy v těchto firmách narůstat o tři procenta, což by mělo sotva pokrýt inflaci. Tu ministerstvo financí v příštím roce odhaduje na 2,9 %. Pětina podniků, které se průzkumu účastnily, se nechystá svým zaměstnancům přidat vůbec. Navýšil bych platy velmi rád, ale není to možné. Doufám, že se udržíme alespoň na současných mzdách, uvedl pro MfD majitel sklárny a minipivovaru Novosad & syn František Novosad.

Nepříznivá situace přiměla i odbory slevit ze svých požadavků. Často se proto spokojí místo nárůstu platů i s tím, že podnik nepropustí žádné své zaměstnance. Některé podniky nevědí, jaká bude situace, proto čekají s jednáním o mzdách na začátek roku, uvedl pro MfD šéf odborového svazu Kovo Josef Středula.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).