Hlavní navigace

Milujte svou práci a buďte líní. To je jeden z receptů na úspěch

1. 12. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jste pěšák, škodič či lenoch? Lenost už není nic, za co by bylo třeba se stydět. Podle některých názorů prospívá podnikání. Jen je třeba si ji správně vyložit.

Lenost nemá historicky zrovna tu nejlepší pověst. Velká náboženství jí zpravidla nemohla přijít na jméno a považovala lenost za jednu z největších překážek.

V katolické tradici je jedním ze sedmi hlavních hříchů. Ovšem nebyla překážkou na cestě k bohatství a světským benefitům, ale balvanem na duchovní cestě. Je podmíněná nedostatkem motivace a neochotou využít svůj potenciál.

V naší kultuře jsou lenosti, jakožto nevhodného zvyku, také plné pohádky – už ty pro nejmenší děti, s edukativním podtextem. Kdepak lenost, tu já prostě nesnáším. A proto do každého rybníka aspoň jednu štiku, radí třeba kreslený Rákosníček v díle Jak Rákosníček se štikou vyhnali z rybníka lenost.

Méně je více

Současnost vyměnila spirituální proroky spíš za ty z oblasti vědy (i když ta už se v některých oborech se spiritualitou stýká), podnikání a ekonomie. A mnohé koncepty se dočkaly svého přehodnocení. Z minusů se stala plus. A tak se i na lenost vrhli moderní hlasatelé nových teorií, zbavili ji smradlavého a opovrženíhodného odéru a vyhlásili ji (ruku v ruce s pomalostí) za klíč, který odemyká cestu ke štěstí i bohatství.

Čtěte také: Zaměstnejte manažera štěstí. Zvýší potenciál firmy a udrží zákazníky

Udělali však především to, že lenost nově interpretovali. V jejich podání neznamená bezcílné povalování a nicnedělání beze smyslu, ani bezduchý konzum a nemá nic společného s oblomovskou myšlenkou zbytečného člověka (podle klasického románu Oblomov Ivana Alexandroviče Gončarova). Novodobá lenost totiž člověka spíš přibližuje k jeho vlastnímu povolání nebo poslání (jež je možné zhmotnit v podnikání) a smyslu života, než aby ho od nich vzdalovala. Není pasivní, ale v jistém smyslu a paradoxně aktivní. Dovoluje zaměřit se na to podstatné a především to vůbec vystopovat – a mít na to čas. V podstatě se vrací k heslu méně je více.

A podobně se pomocí odlišné interpretace vypořádali s prací. Když milujete to, co děláte, přestává to pro vás být práce, uvádí totiž Fred Gratzon, spisovatel a podnikatel, který sám sebe označuje za dítě šedesátých let, patří k zastáncům lenosti a je autorem knihy Leností k úspěchu (Mamadam 2010).

Leností ke štěstí

Fred Gratzon tvrdí: Lenost je nutkání vyhnout se práci, nebo v tom horším případě, udělat práce pokud možno co nejméně. A toto naše nutkání je obdivuhodné. Měli bychom na ně být hrdí, hýčkat si je, neboť ono je nejen v dokonalém souladu se všemi přírodními zákony, ale je také klíčem k velkému úspěchu. A dodává, že ten, kdo lenost inteligentně využívá ke svému prospěchu, dokáže cokoliv. Úspěch je podle něj nepřímo úměrný tvrdé práci, zatímco přímo úměrná je k tvrdé práci a námaze jenom únava.

Jak tvrdí, úspěch nepřináší tvrdá práce, dřina, stres nebo námaha, ale láska a nadšení. Přestaňte pracovat a začněte si místo toho hrát, doporučuje. I své současné podnikání nebo povolání je podle něj možné proměnit z práce v zábavu, změnou přístupu a úhlu pohledu. A směřovat tak ke štěstí. Proč? Vysvětluje, že zábava nechá mysl plynout bez omezení – objevovat, experimentovat, ptát se, podstupovat rizika, pouštět se do dobrodružství, tvořit, zlepšovat… Zkrátka být kreativní a překonat omezení. S tím, že je podle něj dobré mít cíl (ale nenechat se jím příliš fixovat), znát smysl a užívat si cestu k cíli.

Čtěte také: Vyrábí Člověče, nezlob se! A tak jako figurky i oni byli někdy vyhozeni ze hry

Jste pěšák, škodič nebo lenoch?

Francouzská ekonomka, psychoanalytička a spisovatelka Corinne Maierová se ve svém opusu Lenosti…buď pozdravena! (O umění a nutnosti dělat toho v práci co nejméně, Rybka Publishing 2005) vyrovnala s prostředím velkých firem. Nabídla svou typologii lidí, kteří se pohybují ve světě práce: pěšáci, škodiči a lenoši. Pěšáci podle ní nikdy nic nezpochybňují, nesnaží se nic měnit, jsou neškodní. Škodiči dokáží obrátit vzhůru nohama celé oddělení, poštvávají jedny proti druhým, otravují atmosféru a u svých kolegů vyvolávají deprese. Je jich méně než těch prvních, ale nadělají spoustu škody.

Nakonec lenoši – popisuje je jako osoby nenápadné, které opovrhují pěšáky, utíkají před škodiči a jejich cíl je jediný: nadřít se co nejméně. Je jasné z názvu knihy, koho sama autorka upřednostňuje.

Vyzkoumali, že lenost není negativní

O tom, že se pohled na lenost proměňuje, a to především u mladých lidí, svědčí i psychologický výzkum. Zjistili jsme, že mladí lidé nevidí lenost tak negativně jako starší lidé, konstatuje Todd McElroy na webu fgcu360.com, který sleduje dění na Florida Gulf Coast University.

Čtěte také:Mladá generace pracuje proto, aby žila. Nežije proto, aby pracovala

Todd McElroy se tu vztahuje také ke svému výzkumu, v němž se zaměřil na vztah mezi myšlením a fyzickou aktivitou. Zjistil, že lidé, kteří méně přemýšlejí, jsou více fyzicky aktivní, než ti, kteří stále zápasí s komplexními intelektuálními úkoly a myšlenkami. Nejvýrazněji se přitom rozdíl projevoval ve všední dny, na rozdíl od víkendu.

Jedná se o studii, která obletěla svět pod titulky jako například: Jestli jste líní, může to znamenat, že jste velmi inteligentní. Nebo: Jsi líný? Možná jsi génius. Je ovšem zajímavé, že ve studii o lenost jako takovou vůbec nejde – dostala se do ní spíš prostřednictvím interpretace. Je prostě na pořadu dne.

Mozek si žádá volno

Fakt, že se lenost dočkala „faceliftu“, není náhoda. V podstatě to totiž koresponduje s tím, jak se rozvinul výzkum mozku. Mozek přehlcený informacemi a mozek, který jede bez odpočinku, totiž není mozkem připraveným k učení, ani kreativním mozkem plným překvapivých nápadů. Mozek potřebuje aktivitu, ale také lenost – oddych, a to včetně vydatného spánku.

Čtěte více: Jak myslet? Zdánlivě jednoduchá otázka, která ovlivní vývoj vašeho byznysu

Stejně tak láska k tomu, co konkrétní člověk dělá (a co pak podle Freda Gratzona přestává být prací), má oporu v průzkumech. Dobré nálady vyburcují dobré výkony, konstatují totiž Daniel Goleman, Richard E. Boyatzis a Annie McKee, specialisté na emoční inteligenci, ve svém článku Primal Leadership: The Hidden Driver of Greate Performance v Harvard Business Review.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).