Hlavní navigace

Ministerstvo financí má problémy s ARESem, poslední výpadek trval 5 dnů

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Jeden z hlavních informačních systémů ČR, provozovaný ministerstvem financí, během posledních pěti dnů nemohl poskytnout požadovaná data. Nefungoval.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pět dnů nefungoval registr ekonomických subjektů, tedy informační systém, který umožňuje vyhledávání nad ekonomickými subjekty registrovanými v České republice, jež zastřešuje takové státní agendy jako je například obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, registr plátců DPH.

O problému s ARESem informoval také sesterský server Lupa.cz: Bezprecedentní výpadek: ministerstvu financí pět dní nefungovaly registry

Ptejte se odborníka v poradně Daně z příjmů a DPH
Ing. Tereza Tirolová
poradkyně pro daně
Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Zlobí se oprávněně, už šestý den nefunguje ARES. 

První problémy se objevily už v pátek 6. listopadu. Kdo by snad čekal, že se na ministerstvu financí věci hnou přes víkend a systém bude zprovozněn, čekal marně. V tuto chvíli by však měl být ARES v provozu, avšak jen v omezeném rozsahu.

Ministerstvo financí na svých webových stránkách od pondělí informovalo nejen o stále probíhajícím výpadku ARESu, ale především ujišťovalo, že bude provoz alespoň v omezeném rozsahu obnoven v dnešních odpoledních hodinách (středa 11. listopadu). Což také serveru Podnikatel.cz potvrdil Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí: V tuto chvíli se na plném obnovení provozu intenzivně pracuje. Předpokládáme, že systémy budou zprovozněny dnes odpoledne.

Podle jeho slov se nefunkčnost ARESu nikterak neprojevuje v obchodním a živnostenském rejstříku a dalších zmíněných aplikacích: Nefunkčnost ARESu se v obchodním a živnostenském rejstříku nijak neprojevuje. Systém ARES totiž neprovádí registrace subjektů ani změny v jejich údajích, ale pouze souhrnně zpřístupňuje údaje od institucí, které ze zákona vedou registry a evidence o ekonomických subjektech.

daně_I.fáze

Mohlo by vás zaujmout: 4 firemní databáze volně dostupné na internetu. Jaký servis nabízejí?

Z ARESu čerpá také server Podnikatel.cz. Svým čtenářům nabízí databázi firem, v současné době eviduje celkem 2 738 047 subjektů, přičemž aktualizace probíhá automaticky. Rejstřík firem na Podnikatel.cz, který rovněž umí porovnat vazby sledovaných osob, je k dispozici zcela zdarma jako součást informačního servisu pro podnikatele. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).