Hlavní navigace

Ministerstvo vnitra už má svoji datovou schránku

2. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Svoji datovou schránku zprovoznilo Ministerstvo vnitra ČR 1. září 2009. Komunikace s tímto veřejným orgánem tak bude pro stávající uživatele jednodušší. Současně běží přechodné období, které potrvá až do 1. listopadu 2009.

Povinnost založit si datovou schránku ukládá zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované verzi dokumentů. Zřídit si ji musí každý orgán veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pokud to nestihnou do 1. listopadu 2009, bude jim schránka vytvořena automaticky.

Díky datovým schránkám a základním registrům bude každý vědět, jak se nakládá s jeho osobními údaji. Každý totiž dostane do své datové schránky informaci o tom, kdo, kdy a proč se na jeho údaje díval. Jedná se tedy o nejlepší způsob kontroly, vysvětluje výhody schránek náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Od 1. ledna 2010 se také může změnit způsob komunikace mezi právnickými a fyzickými osobami, které si prostřednictvím datových schránek budou moci zasílat například faktury. Od 1. července 2010 pak bude možné ukládat do schránky libovolné dokumenty. Čtěte více: Datové schránky podruhé. Kam s doručenými datovými zprávami?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).