Hlavní navigace

Mřížky se asi stanou minulostí, odpočet DPH pro všechna auta schválil i Senát ČR

26. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Senát dnes schválil novelu zákon o dani z přidané hodnoty (DPH), která podnikatelům umožní odečíst si DPH z každého osobního automobilu, který si zakoupí. Pokud novelu podepíše i prezident, měla by začít platit již od dubna.

V současnosti lze nárokovat odpočet DPH jen u automobilů, které jsou homologované jako automobily nákladní. Mezi nákladní automobily se řadí také vozidla spadající do kategorie N1, tedy nejmenší nákladní vozidla. Jde o vozidla vyrobená a konstruovaná pro dopravu nákladů s maximální hmotností nepřevyšující 3,5 tuny. Čtěte více: Zbaví se podnikatelé mřížek u osobních automobilů?

Z důvodu snížení pořizovací ceny vozidla odpočtem DPH se v praxi běžně provádí „přestavba“ osobního automobilu (nejčastěji typu combi a SUV) na automobil nákladní, spadající do kategorie N1. To umožňuje vyhláška ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Základním požadavkem pro splnění kategorie N1 je vyšší nosnost nákladu, než maximální povolená hmotnost posádky. Další podmínkou je montážní přepážka, všeobecně známá mřížka, oddělující nákladový prostor od části pro přepravu osob a pevnostní zabezpečení oken ve stěnách tohoto prostoru.

Určitě dojde k narovnání trhu, kdy se část osobních vozidel účelově předělávala na nákladní kategorie N1 kvůli odpočtu DPH. Jaký vliv to bude mít na nové registrace v obou kategoriích, to si vzhledem k současné ekonomické situaci netroufáme odhadnout, sdělil serveru Podnikatel.cz již dříve Pavel Ešner z oddělení vnitřních vztahů Sdružení automobilového průmyslu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).