Hlavní navigace

Musí identifikovaná osoba k DPH podávat přiznání stejně jako plátce DPH?

16. 2. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Kdo je identifikovaná osoba k DPH, nemusí plnit všechny povinnosti, které se týkají plnohodnotných plátců DPH.

Co všechno musí identifikované osoby plnit a co nikoli, radíme v Daňové poradně.

Dotaz

Jako identifikovaná osoba poskytuji služby do zahraničí. Spolupracuji se společnostmi, které mají registraci v EU, zároveň ale pracuji i pro společnosti, které nespadají do EU. Měsíčně jsem povinna podávat souhrnné hlášení, jsem povinna podávat i přiznání k DPH, když nikdy žádné DPH neplatím?

Odpověď

Identifikovaná osoba, coby „neúplný plátce“ nemá stejné povinnosti jako plátce. Kontrolní hlášení nepodává vůbec.

Ohledně daňového přiznání a souhrnného hlášení platí:

  • daňové přiznání podává pouze v případech, že jí vznikla povinnost přiznat daň, „nulové“ DP tedy nepodává, viz § 101 odst. 5 zákona o DPH,
  • souhrnné hlášení podává jen v případech, že uskutečnila služby s místem plnění v jiném členském státě (viz § 102 odst. 2 ZDPH). Služby s místem plnění mimo EU se do SH neuvádějí.

Autor článku

Daňový poradce společnosti MIVO s.r.o., která poskytuje služby v oblastech vedení účetnictví, vedení mzdové a personální evidence a daňového poradenství.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).