Hlavní navigace

Na řádné uhrazení doplatku na pojistné máte čas do zítra. Pak už hrozí sankce

9. 5. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Pokud OSVČ odevzdaly přehledy v nejzazší termín a vyšel jim doplatek na pojistném, na jeho úhradu bez hrozby sankce mají čas už jen do zítra.

Již týden by měly mít jak zdravotní pojišťovny, tak okresní správy sociálního zabezpečení všechny přehledy o příjmech a výdajích za minulý rok na stolech. Nejzazší termín 2. května se týkal těch OSVČ, které nevyužily služeb daňových poradců.

Pokud jim v přehledu o příjmech a výdajích vyšel doplatek, jsou povinny uhradit jej do 8 dnů po podání přehledů. Jestliže podaly OSVČ přehled v poslední možný den, tedy 2. května, musí pojistné zaplatit do 10. května. Tedy do zítra.

Jak nejlépe doplatek do termínu uhradit?

Pokud tak OSVČ ještě neudělala, největší jistotou bude platba hotově na pokladnách příslušné pojišťovny a okresní správy sociálního zabezpečení. Tady ovšem pozor, jak uvádí ČSSZ na svých stránkách, podle § 19 odst. 1 písm. b) zákona č. 589/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je možné zaplatit pojistné do maximální výše 10 000 Kč na den a jeden variabilní symbol. 

V případě bankovního převodu je třeba počítat s delší prodlevou. Proces trvá maximálně jeden pracovní den. Některé banky nabízí tzv. zrychlený bankovní převod, kdy je platba připsána v ten samý den. Možné je využít i tzv expresní platbu, kdy se za ni ale hradí speciální poplatky. Za jednu platbu se platí od 29 Kč do 500 Kč. Částka je připsána v ten den. Využít možnost platby pomocí složenky, která se též nabízí, by v tuto chvíli nebylo příliš vhodné. Peníze k příjemci putují 2 pracovní dny.

Psali jsme: Při platbě doplatku na sociálním si ohlídejte správnost variabilního symbolu

Jak vysoké jsou sankce při zpoždění platby? 

Za den platby se považuje den, kdy má ČSSZ nebo zdravotní pojišťovna peníze na účtu. Kdo zaplatí pozdě, může obdržet penále. Výše sankce činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. V případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, činí penále z takového dluhu 0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. 

Psali jsme: Na doplatek na pojistném máte 8 dní po podání přehledů. Co když se zpozdíte?

Penále nabíhá ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného do dne úhrady dluhu včetně tohoto dne. Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka za jeden kalendářní rok nepřesáhne v úhrnu 100 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).