Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce nevyžaduje přihlášení k sociálnímu a zdravotnímu pojištění

19. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatel, který zaměstnává pracovníka na základě dohody o provedení práce, nemá povinnost ho přihlašovat k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Finančnímu úřadu za něj ale musí odvést zálohovou daň z příjmu, jejíž výše se liší podle skutečnosti, zda Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků (Prohlášení).

Podnikatel, který zaměstná pracovníka na dohodu o provedení práce, jej nemusí přihlašovat k sociálnímu pojištění. Nevzniká tedy nárok ani na nemocenské dávky, uvedla pro server Podnikatel.cz Dana ŠikolováOSSZ v Jablonci nad Nisou. Stejně tak nemá povinnost přihlašovat ho ke zdravotnímu pojištění. O sociálním a zdravotním pojištění čtěte více v aktualizovaných tutoriálech serveru Podnikatel.cz

finančního úřadu se zaměstnavatel přihlašovat nemusí, pokud již za nějakého zaměstnance odvádí srážkovou daň. Za pracovníka, který pracuje na základě dohody o provedení práce a nepodepsal Prohlášení, se odměna z této dohody do částky 5000 Kč měsíčně zdaňuje srážkovou daní. Hrubá mzda se v tomto případě rovná základu daně. Pokud zaměstnanec Prohlášení podepíše, odvádí za něj zaměstnavatel zálohovou daň. Čtěte více: Podepsat nebo nepodepsat Prohlášení při vedlejší činnosti?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).