Hlavní navigace

Polovina českých firem nebude zvyšovat platy zaměstnancům

28. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Polovina českých firem nebude svým zaměstnancům zvedat platy. Třetina nadřízených bude přidávat pouze o znehodnocení peněz inflací, tedy zhruba o 3,5 %, vyplývá z průzkumu Hospodářské komory ČR. Šlo by tak o nejpomalejší růst platů v historii české ekonomiky.

Polovina českých podniků díky finanční krizi nebude svým zaměstnancům zvedat platy. Třetina nadřízených svým zaměstnancům chce přidávat pouze o inflaci, která je odbory odhadována na 3,5 %, informuje Hospodářská komora ČR o výsledcích svého výzkumu, kterého se účastnilo 1200 podniků. Šlo by tak o vůbec nejnižší růst platů v historii české ekonomiky, neboť podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka, rostly platy nejpomaleji v roce 2005 5,2% tempem.

Pro firmy je vyšší prioritou udržet pracovní místa. S tím nesouhlasí odbory, které předpokládají díky nízkému či žádnému růstu mezd vznik konfliktů mezi vedením a zaměstnanci. Zaměstnanci a odboráři si musí uvědomit, že zvýšení platů může být nakonec vykoupeno určitou redukcí pracovních míst, uvedl pro server Hospodářských novin prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Optimismus nepřidaly ani odhady Mezinárodního měnového fondu, který předpokládá růst české ekonomiky na úrovni nižší než jsou 2 %. V tom případě by vláda přikročila k protikrizovým opatřením na pomoc podnikům. Včera některá z nich představil Mirek Topolánek. Vláda by se v tom případě snažila tlačit na pokles úrokových sazeb. To by zpřístupnilo úvěry firmám a zvýšilo vývozní schopnosti českých firem. Podrobnější informace však Topolánek zveřejňovat nechtěl, neboť zatím podle něho není důvod. Čtěte více: Topolánek chce zvýšit vývoz firem a pružnost pracovního trhu 

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).