Hlavní navigace

Nespolehlivé osoby i nadále nahrazují nespolehlivé plátce DPH

4. 5. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stále platí, že zatímco počet nespolehlivých plátců se snižuje, množství nespolehlivých osob narůstá.

Celkově již úřady registruji přes 13,6 tisíce nespolehlivých podnikatelů. Nespolehlivé osoby se totiž rekrutují z nespolehlivých plátců, kterým je zrušena registrace k DPH.

Nespolehlivé osoby nahrazují plátce

Aktuálně je v Registru plátců DPH evidováno 10 179 nespolehlivých plátců a 3482 nespolehlivých osob. Zatímco počet nespolehlivých osob neustále narůstá, množství nespolehlivých plátců se postupně ztenčuje. Oproti začátku dubna ubylo přes 200 nespolehlivých plátců a přibylo skoro 500 nespolehlivých osob.

Označení „nespolehlivý“ může od loňského července získat i podnikatel, jak fyzická, tak právnická osoba, který není plátcem DPH. Kdo není plátcem DPH a poruší závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty (obdobné podmínky jako u nespolehlivého plátce), získá nově označení nespolehlivá osoba.

Pokud dojde ke zrušení registrace nespolehlivého plátce, stává se tato osoba nespolehlivou osobou automaticky okamžikem, kdy přestane být plátcem. Stejně tak nově platí i opačný postup, kdy se osoba stane nespolehlivým plátcem automaticky. Stane se tak v situaci, kdy se nespolehlivá osoba stane plátcem, v případě skupiny v okamžiku přistoupení nespolehlivé osoby nebo nespolehlivého plátce nebo v případě člena skupiny, dojde-li ke zrušení skupiny, která byla nespolehlivým plátcem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).