Hlavní navigace

Nespolehlivých plátců DPH je již přes deset tisíc, nespolehlivých osob je 114

15. 8. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet nespolehlivých plátců překročil hranici 10 tisíc. Finanční správa navíc již využívá i nový institut nespolehlivých osob.

Těch je nyní evidováno 114. Server Podnikatel.cz zjistil údaje z Registru plátců DPH.

Meta 10 tisíc překonána

Jak ukazují data z registru plátců DPH, aktuálně úřady evidují 10 042 nespolehlivých plátců. Co se týče struktury nespolehlivých plátců, stále převažují (80 %) společnosti s ručením omezeným. Každý čtvrtý nespolehlivý plátce DPH má adresu registrovanou na virtuálním sídle a téměř každý druhý má v obchodním rejstříku zapsanou pražskou adresu.

Také nový blacklist se plní

Od července navíc platí nový institut nespolehlivé osoby, který rozšiřuje institut nespolehlivého plátce. Nově může získat označení „nespolehlivý“ i podnikatel, jak fyzická, tak právnická osoba, který není plátcem DPH. Kdo není plátcem DPH a poruší závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty (obdobné podmínky jako u nespolehlivého plátce), může získat označení nespolehlivá osoba.

Podobně jako u nespolehlivých plátců vznikl i u nespolehlivých osob blacklist a aktuálně se na něm nachází 114 podnikatelů. Správce daně zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup skutečnost, že daná osoba je nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).