Hlavní navigace

exPRESS: Nižší DPH sněmovnou odklepnuto. Co dál, poslanci?

6. 3. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Tento týden slyšeli podnikatelé samé dobré zprávy. Při koupi nových aut si budou moci odečíst DPH, budou odepisovat rychleji a za zaměstnance budou platit menší sociální zabezpečení. Nic z toho ale zatím není černé na bílém.

Sněmovna odhlasovala novelu o DPH. Podnikatelé si budou moci odečíst DPH z nových osobních aut

Od počátku dubna si budou moci podnikatelé odečítat DPH za nákup nového osobního auta. Opatření, které schválila sněmovna je součástí Národního protikrizového plánu, který má zvýšit nákupy nových automobilů, podpořit automobilový průmysl a pomoci podnikatelům v době ekonomické recese.

Novelu zákona podpořila koalice i část poslanců ze sociální demokracie. Návrh naopak kritizuje stínový ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že tato podpora je adresována pouze podnikatelům, nikoli zaměstnancům. Ačkoli novela prošla sněmovnou, musí ji ještě schválit senát a podepsat prezident.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Podnikatelé budou odepisovat rychleji, vláda schválila první zákon z protikrizového balíčku

Vláda schválila novelu zákona o dani z příjmů. Ta počítá s tím, že podnikatelé si budou moci už od letoška až do poloviny příštího roku zkrátit lhůty pro odepsání hmotného majetku v první a druhé odpisové skupině. To umožní podnikatelům si pořídit například novou výpočetní techniku.

ČEZ loni vydělal rekordních 47 miliard korun, kritika na ceny tak zřejmě bude opět následovat

ČEZ na vysokých cenách elektřiny vydělává a nebojí se to přiznat. Energetická skupina vydělala v loňském roce rekordních 47,4 miliard korun, čímž si zvýšila laťku svého čistého zisku o necelých 11 procent. ČEZ přiznává, že k rekordnímu zisku jí pomohly meziročně vyšší ceny elektřiny.

Skláři protestovali před úřadem vlády

Skláři ze skupiny Bohemia Crystalex Trading stávkovali před úřadem vlády. Chtěli tak upozornit na pomalé řešení dopadů insolvenčního zákona. Současně se snažili upozornit na svou sociální situaci.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Schválení návrhu novely insolvenčního zákona pomůže v krizi firmám i zaměstnancům

Návrh novely insolvenčního zákona, který schválila vláda, umožní podnikům vykazovat předluženost v důsledku momentálních výkyvů na trhu. V nynější krizi má zákon více umožnit fungování podniku a jeho případné oddlužení, namísto zániku a rozprodávání majetku firmy.

Ministerstvo prodlouží podnikatelům lhůtu na žádání o dotace

Ministerstvo průmyslu a obchodu umožní podnikatelům žádat o dotaci z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) o týden déle. Reaguje tak na nárůst zájmu o programy podpory ze strukturálních fondů ze strany podnikatelů.

OECD: Z rozšíření EU nejvíce profitovalo Česko a Slovensko

Z rozšíření Evropské unie profitovaly všechny členské země, nejvíce pak asi Česká a Slovenská republika, uvádí OECD ve své studii. České i slovenské tempo růstu hrubého domácího produktu se totiž po vstupu do EU zvýšilo o 1,6 %. Všeobecně došlo na území EU k vyšší intenzitě vzájemného obchodu, zahraničních investic a migrujících pracovníků.

Cloud 22 temata

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Společnost Pražská teplárenská od dubna zlevní své dodávky

Společnost Pražská teplárenská se chystá od dubna zlevnit své dodávky tepla. Serveru Podnikatel.cz to potvrdil Martin Pavelka, tiskový mluvčí Pražské teplárenské. Přesnější údaje, o kolik by měly domácnosti a podniky ušetřit budou zveřejněny až koncem března.

Víte, do kdy a kam odevzdat svůj Přehled o příjmech a výdajích OSVČ?

Do osmi dnů po podání daňového přiznání musí OSVČ odevzdat Přehled o příjmech a výdajích příslušné pobočce zdravotní pojišťovny. Do 30. dubna je nutné tento dokument odevzdat na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Pokud zpracovává daňové přiznání daňový poradce, termín pro odevzdání tohoto tiskopisu se mění.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).