Hlavní navigace

Novinky u doplňkového penzijního spoření zamíchají i daňovými odpočty

6. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Třetí pilíř, tedy tzv. doplňkové penzijní spoření, by se měl brzy proměnit. Nově budou moct spořit i děti a změní se hranice pro daňový odpočet.

Doplňkové penzijní spoření, dříve penzijní připojištění, by se mělo zatraktivnit. Poslanecká sněmovna dnes totiž schválila novelu zákona, která přináší v oblasti doplňkového penzijního spoření několik významných změn.

Zvýší se daňové odpočty

V rámci rušení druhého pilíře – důchodového spoření dnes poslanci podpořili také pozměňovací návrhy, které upravují i pilíř třetí. Změny se dotknou jak klientů, tak zaměstnavatelů a penzijních společností. Novinky například nastanou u nezdanitelných částí základů daně. Aktuálně mohou poplatníci od základu daně odečíst díky penzijnímu připojištění maximálně 12 tisíc korun. Částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na zdaňovací období sníženému o 12000 Kč. Nově půjde odečíst až 24 tisíc, přičemž půjde odečíst jen úhrn částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek. Ta zůstává na úrovni 1000 Kč. Tato změna se tak dotkne jen lidí, kteří měsíčně spoří více než 2000 Kč.

Vyšší limit odpočtu budou mít nově i zaměstnavatelé. Zvyšuje totiž hranice pro příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jejich zaměstnanců u penzijní společnosti nebo na doplňkové penzijní spoření poukázaný na účet jejich zaměstnanců u penzijní společnosti, který je osvobozen od daně. Nově bude činit 50 000 Kč místo stávajících 30 000 Kč.

Spořit budou moct i děti

Dále se rovněž sníží věk, od kterého si klienti nových účastnických fondů budou moct nechat peníze vyplatit. Půjde o hranici 60 let, která aktuálně platí pro smlouvy o penzijním připojištění. Kromě toho klesne rovněž věk, od kterého půjde spořit. Nově půjde založit smlouvu i pro děti. Při dosažení 18 let si navíc třetinu naspořených prostředků budou moct dotyční vybrat. Podmínkou je, aby spořící doba trvala nejméně 120 kalendářních měsíců a během posledních 24 kalendářních měsíců nedošlo k převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti.

V neposlední řadě přináší zákon úpravu poplatků, které se platí penzijním společnostem. Poplatky se totiž zvýší, a to z 0,8 na 1 % u doplňkového penzijního spoření a z 0,6 na 0.8 u starého penzijního připojištění. Zatímco u doplňkového penzijního spoření vzroste odměna z ročních výnosů, u penzijního připojištění klesne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).