Hlavní navigace

Novinky v investičních pobídkách

20. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda přijala novelu zákona o investičních pobídkách, které budou moci firmy nově čerpat i pro služby, výzkum a vývoj. Příkladem oboru, který nově na pobídky dosáhne, je například vývoj softwaru. Pobídku budou moci firmy využít až po dobu deseti let. Jak informuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, které změnu zákona navrhlo, v novela je také institut strategického investora; ten bude mít možnost získat přímou investiční dotaci.

Cílem novely je přilákat do České republiky firmy zaměřené na náročné technologie nebo služby, jako jsou například vývojové laboratoře velkých firem nebo kupříkladu významná softwarová centra, říká ke změnám ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Novela souvisí také se Strategií mezinárodní konkurenceschop­nosti ČR, kterou před časem schválila vláda. Právě v mezinárodním srovnání už náš systém pobídek přestával být konkurenceschopný, což se pak odráží i v rozhodování investorů. Desetiletou dobu na uplatnění slevy na dani nabízí například Maďarsko, flexibilnější systémy než u nás jsou dnes například v Polsku nebo v Německu a navrhovaná přímá kapitálová podpora investic je obvyklá kupříkladu v Kanadě, v Německu nebo třeba na Slovensku, dodává srovnání Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

MM_socky3

Firmy budou moci získat zpět až 40 procent nákladů na expanzi v Česku a slevu na dani. Pobídky jsou omezené například minimální investicí, kterou musí firma realizovat, aby na ně vůbec měla nárok. Jedná se obecně o 100 milionů korun, nebo 50 milionů v případě, že jde firma do regionu s vysokou nezaměstnaností. Díky inovovanému systému investičních pobídek tak bude Česká republika schopná podpořit podnikání napříč všemi klíčovými obory podnikání i velikostí firem, věří Kocourek. Pro nejmenší firmy připravuje ministerstvo speciální seed fond růstového kapitálu, který se podle ministra zaměří na podporu vzniku vysoce inovativních firem.

Schválení novely zákona o investičních pobídkách je jednoznačně krok správným směrem. Investiční pobídky v současné podobě, která platí od poloviny roku 2007, nejsou pro investory příliš zajímavé, komentuje novinku Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika. Za nejdůležitější považuje prodloužení daňových úlev na deset let, stejně jako vymezení tzv. strategické investiční akce, díky níž mohou velké projekty získat přímou dotaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).