Hlavní navigace

Obchodní oběd nemusí být vždy noční můra

31. 7. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Business lunch, nebo-li obchodní oběd, nemusí být stresující záležitostí, ale může se stát příjemným zážitkem pro obě jednající strany. Záleží ovšem na Vás, jaký k němu zaujmete postoj a co od něj očekáváte.

V první řadě, byste si měli uvědomit, s kým obchodní oběd podniknete a vybrat pro tuto příležitost vhodné a odpovídající místo. Restauračních zařízeních je celá řada, ale ne všechny vyhovují svým prostředím. Vyvarujte se hlučným prostorům bez pocitu soukromí, tato místa jsou více než stresující a ubírají tak na vážnosti jednání, které se změní v soutěží, kdo uslyší více.

Celá řada restaurací je naopak k jednání tohoto typu přímo stvořena. Stoly jsou zde navzájem dostatečně vzdáleny a jejich méně. Celé prostředí pak působí velmi dobrým dojmem a atmosféru jednání vám pak dotvoří i speciální business menu, které nechybí v denní nabídce.

Netradiční obchodní jednání na zeleném trávníku

Pokud je váš obchodní partner vášnivým hráčem golfu a i vy ovládáte toto umění zelených trávníků, není nic lepšího, než spojit příjemné s užitečným a strávit půl dne postrkováním golfového míčku po hřišti s jasným cílem dopatovat až do jamky. Druhý půl den pak můžete strávit s obchodním partnerem v poklidu golfového klubu, který je vždy součástí hřiště a poskytuje nadmíru příjemné a rozsáhlé služby. Do vybavení většiny klubů patří restaurace, kde se svým společníkem můžete zakusit rozmanité druhy české, ale většinou i mezinárodní kuchyně. Do zázemí většiny golfových klubů patří i v poslední době salonky, kde následně můžete probrat obchodní záležitosti v příjemném prostředí, aniž by Vás rušil cinkot nádobí či hlučné pády příborů na zem a v atmosféře stvořené pro jednání.

Zvolíte-li tento příjemný druh obchodní schůzky, vyvarujte se některým věcem, předem si raději rezervujte místa v klubu. Je totiž velmi nepříjemné, když partnera navnadíte na příjemnou partičku golfu a po příjezdu zjistíte, že se již nevejdete do rozpisu. Nejideálnější je ovšem, když jste členem jednoho z mnoha golfových klubů a váš společník tak vystupuje jako Váš host. Často to mívá vliv na kvalitu služeb a vy sami tak znáte prostředí, ve kterém budete hrát. Hra by se měla hrát v přátelském duchu, proto by bylo lepší se vyvarovat sázkám na hru, mohlo by to nabourat budoucí jednání a vám nebo obchodnímu partnerovi pokazit jinak příjemně strávený den.

Schůzka v hotelu ušetří čas a poskytuje pohodlí

Schůzky v hotelu jsou ve světě populární. Tento trend má hned několik důvodů. Jedním z nich je, že časový rozvrh vašeho obchodního partnera je velmi nabitý a tímto drobným ústupkem z vaší strany si zaručíte dostatek času na jednání a vyvarování se stálého pozorování hodinek Vašeho společníka.

Druhým důvodem je stále narůstající popularita obzvláště na západ od hranic. V dnešní době hotely neposkytují pouze ubytování, ale poskytují řadu služeb a ani obchodní jednání pro ně neznamená problém. Do vybavení většiny hotelů patří již konferenční sály a salonky nabízející dostatek soukromý pro jednání.

Pár rad, tipů a triků na závěr

Snažte se vyvarovat konzumaci většího množství alkoholu. To škodí nejenom zdraví, ale i obchodním vztahům.

V případě, že jednáte se zahraničním partnerem, uvědomte si jinou mentalitu různých národů. To, co pro nás se zdá normální a běžné, nemusí být tak i pro cizince. Ti mohou některý styl chování vnímat jako urážku či zneuctění jejich hodnot a vyznání.

Předem upozorněte, kde obchodní jednání bude probíhat a zda je pro ně vyhovující místo a čas. Komunikace by měla přinejmenším probíhat elektronicky či přes asistentku.

Vyvarujte se citlivým tématům. Ne všichni mají stejný názor jako vy, proto se raději nevydávejte do vod politických, náboženských či jinak ožehavých.

Je dobré si předem zjistit nějaké informace o společnosti, se kterou budete jednat či o obchodním partnerovi.

Nepouštějte se do témat, o kterých nemáte co říci, raději se snažte najít jiné společné téma.

Budete-li jednat se zahraničním partnerem a neovládáte jeho řeč, nesnažte se vydolovávat pozůstatky slovíček, na celý rozhovor by vám nestačily a obě strany by byly velmi rozpačité z celého jednání. Obchodního partnera sice potěší snaha a zájem o řeč, ale zredukujte to pouze na pozdrav, oslovení a úvodní zdvořilostní frázi. V tomto případě je lepší využít služeb profesionálního tlumočníka.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Zkuste to vydržet a nezapalujte si cigaretu, je to velmi nezdvořilé, zvláště u partnerů ze západní Evropy, kde jsou zvyklí v restauracích nekouřit. Výjimka je, když se po obědě přesunete do salonku, který je pro to určen.

Přineste malý, ale k ničemu nezavazující dárek. Na tento detail nezapomeňte a to především, pokud jednáte s ženou. Populární jsou i pera či sponky na peníze.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).