Hlavní navigace

Odboráři nemohou bránit podnikání

19. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský soudní dvůr včera rozhodl v klíčovém sporu o práva podnikatelů a zaměstnanců. Podle rozsudku jsou např. čeští podnikatelé v právu, pokud se v zahraničí vzepřou požadavkům tamních odborových organizací na to, aby platili svým českým zaměstnancům mzdy ve výši mezd zahraničních. Zprávu přinesl server iHNed.cz

Podle verdiktu Evropského soudního dvora mají odbory v Evropské unii právo na stávku, ale nemohou jím bez omezení porušovat základní svobodu podnikání a volného pohybu osob, kapitálu a služeb. Soud rozhodoval v kauze lotyšské firmy Laval, která v roce 2004 opravovala školu ve švédském Vaxholmu. Místní odbory se snažily firmu přinutit, aby svým lotyšským zedníkům platila vyšší plat podle švédských kolektivních smluv. To však Laval odmítl, a tak s ní zaměstnanci švédských subdodavatelů přestali na nátlak odborů spolupracovat a blokovali staveniště. Laval pak nemohl zakázku splnit a švédská pobočka kvůli tomu zkrachovala. Evropský soud však nyní prohlásil, že odbory jednaly protiprávně.

Do Lucemburku dorazila k soudu podle Hospodářských novin ještě jeden podobný případ, a to finského lodního dopravce Viking Line. Zde dostali za pravdu odboráři. Podle soudu měli právo bránit společnosti ve vystěhování ztrátového projektu za levnější pracovní silou do Estonska, neboť byla ohrožena jejich místa.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).