Hlavní navigace

Odpočiňte si od podnikání. Bez dovolené jedete jen na půl plynu

16. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Pokud je živnostník na dovolené, nevydělává. Přesto by si měl dny volna umět užít. Nabízíme tipy, jak a kde odpočívat. (FOTOGALERIE)

Zatímco zaměstnancům stanovuje zákoník práce minimální počet týdnů placené dovolené, živnostníci nárok na žádné placené volno nemají. Je tedy jen čistě na nich, kolik týdnů dovolené si ročně dopřejí. Jak ale vychází z celé řady průzkumů, živnostníci si volných dnů příliš nedopřávají.

Už dříve jsem psali: Kolik týdnů dovolené si živnostníci dopřávají? Zjistili jsme za vás


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Živnostník je nucen během své dovolené zavřít krám nebo sehnat někoho, na koho se může spolehnout a byznys mu na těch pár dnů předat. Tak jako tak, musí mít na své volno našetřeno. Jednoduše, buď nevydělává, nebo platí někoho dalšího.

Důvod, proč se živnostník zdráhá vzít si pár dnů volna, je jasný. Dovolenou mu nikdo neproplatí: Já mohu fakturovat jen to, co skutečně udělám, prostý pobyt na pracovišti mi nikdo nezaplatí – to by si měli uvědomit všichni ti, kdo tvrdí, že se OSVČ flákají a jen šidí stát, uvedla už dříve serveru Podnikatel.cz Pavla Petržilková, která se živí jako překladatelka. Dovolená? To slovo ani neznám, potvrdila serveru Podnikatel.cz Radmila Vlašicová, která prodává kojenecké zboží,  a dodává: Není možné si dopřát dovolenou, když chcete mít pravidelný příjem peněz.

Čtěte také: 65 hodin týdně, takhle pracuje český živnostník

Odborníci jsou však zajedno, v rámci duševní hygieny musí každý, tudíž i živnostník, umět odpočívat. Vypnout hlavu a být schopen jiných činností, aniž by v myšlenkách stále utíkal ke svému byznysu. 

Inspirujte se v naší fotogalerii, kde a jak letní dovolenou strávit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).