Hlavní navigace

Oil World: Biopaliva vyženou ceny olejnin a rostlinných olejů

4. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Využívání biopaliv v pohonných hmotách rekordně zvýší ceny olejnin a rostlinného oleje po celém světě. Uvádí to přední světový analytik trhu olejnin, společnost Oil World. Vlády z celého světa by proto podle analytiků měly omezit plány na rostoucí využívání biopaliv v pohonných hmotách.

Ceny obilí a dalších základních potravin loni ve světě prudce vzrostly. Podle řady pozorovatelů je jedním z klíčových příčin cenového vývoje vládní podpora biopaliv. Ty mají ušetřit ropu a snížit emise skleníkových plynů, podle vědeckých studií i mezinárodních organizací jako OECD však nic z toho neplní a jejich hlavním výsledkem je růst cen potravin, prospěšný jen pro farmáře a výrobce biopaliv.

Politiku biopaliv podporují nejvíce Evropská unie a Spojené státy, přestože mezinárodní organizace jako Světová banka, Mezinárodní měnový fond nebo OECD od této politiky odrazují. V roce 2010 chce EU dostat podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot na 5,75 procenta a do roku 2020 počítá s desetiprocentním podílem. Vědecké studie respektovaného časopisu Science z poslední doby přitom zjišťují, že ekologicky nejsou biopaliva žádným přínosem a emise skleníkových plynů jsou kvůli jejich produkci naopak vyšší.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).