Hlavní navigace

OPEC možná výrazně sníží těžbu ropy. Bude konec jejích nízkých cen?

16. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) možná zítra přikročí k nejdůraznějšímu omezení těžby ropy v historii, informovala agentura Reuters. OPEC tak chce zabránit dalšímu výraznému klesání cen ropy a uvnitř organizace se ozývají názory, že je nutné těžbu snížit až o dva miliony barelů na den.

Ministři OPEC možná na zítřejším zasedání přikročí k nejvýraznějšímu omezení těžby ropy za dobu existence organizace. Chtějí tak předejít dalším propadům ceny ropy. V organizaci se ozývají i názory, že aby byla akce úspěšná, musí dojít ke snížení těžby o dva miliony barelů na den. Ropa od července ztratila dvě třetiny ze své hodnoty. Zatímco počátkem července byla cena ropy nejvýše v historii na úrovni 147 dolarů za barel, nyní se pohybuje na úrovni mezi 40 a 45 dolary za barel.

Musíme jednat – a vidíme to na velmi značné omezení, prohlásil v pondělí generální tajemník organizace OPEC Abdalláh Badrí, píše agentura Reuters. Snížení těžby podle členů OPEC podporují všichni, otázkou je, na jaké hranici se dohodnou.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).