Hlavní navigace

Operační program Životní prostředí byl schválen

21. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise (EK) schválila Operační program Životní prostředí 2007 – 2013, čímž pro Českou republiku otevřela možnost čerpat 5,2mld. eur (cca 150mld. Kč) z evropských strukturálních fondů. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí tak otevřely třetí výzvu pro tzv. velké projekty (nad 25 milionů eur) a na projekty jako je zateplování škol a školských zařízení, výstavba a rekonstrukce čistíren odpadních vod a stokových systémů.

Pro rady, jak úspět při žádosti o dotace čtěte článek Jak být úspěšný při získávání dotace EU 

Podpora je směřována do obcí nad dva tisíce obyvatel, ale i do obcí menších, které se nacházejí v územích vyžadujících zvláštní ochranu. Jedná se o výstavbu, rekonstrukci a intenzifikaci centrálních čističek odpadních vod a výstavbu, rekonstrukci a dostavbu stokových systémů sloužících veřejné potřebě. Žádosti na projekty Realizace úspor a energie s omezením na projekty pro školy a školská zařízení lze podávat do konce ledna příštího roku. Termín je určen tak, aby školy mohly projekty (např. zateplení budov) zrealizovat v období letních prázdnin.

Projekty na snížení znečištění vod, snížení znečištění z komunálních zdrojů a zlepšení jakosti pitné vody bude možné podávat od 3. března do 30. dubna příštího roku. Žádosti o podporu tzv. velkých projektů nad 25 milionů eur se budou přijímat od 3. března do 19. prosince roku 2008. Přestože Operační program Životní prostředí schválila Evropská komise až nyní, zpracovalo se již sedm set žádostí o zhruba 18,5 miliardy korun z první výzvy vyhlášené letos v červnu. Současně od 19. listopadu letošního roku do 31. ledna 2008 přijímá projekty z výzvy druhé. Program také přináší několik zjednodušení pro žadatele. Jde o zrychlené financování projektů s platbami do třiceti dnů od předložení neuhrazených faktur, rozšíření způsobilých nákladů o projektovou dokumentaci či stavební dozor.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).