Hlavní navigace

OSVČ nemusí do srpna platit zálohy na pojistné. Týká se to i nemocenského?

28. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
OSVČ je v souvislosti s koronavirovou pandemií prominuta povinnost platit do srpna zálohy na důchodové pojistné. Jak je to s dobrovolným nemocenským pojistným?

Všechny OSVČ vykonávající hlavní nebo vedlejší výdělečnou činnost nemají povinnost od března do srpna 2020 platit zálohy na důchodové pojištění. O prominutí není třeba individuálně žádat, bude aplikováno automaticky pro všechny OSVČ.

Psali jsme: OSVČ se na půl roku zcela odpustí minimální sociální i zdravotní pojištění

Nezáleží ani na tom, v jaké výši byly zálohy na důchodové pojištění předepsány. Pokud i přesto OSVČ uhradí nebo již uhradila některou z těchto záloh, bude použita na případné jiné již splatné závazky a dále pak jako záloha na pojistné na září až prosinec 2020.

Odvod minimální zálohy 

Povinné platby na důchodové pojištění za březen až srpen máte odpuštěné v plné výši.

Odvod vyšší než minimální zálohy 

Od března do srpna nemusíte platit žádné zálohy. V ročním vyúčtování příští rok ale zpětně doplatíte za těchto 6 měsíců pouze rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného podle vašeho zisku za rok 2020.

Čtěte také: Odpuštění záloh: Je třeba o to žádat a co když už jste za březen zaplatili?

Dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ

OSVČ si hradí nemocenské pojištění dobrovolně. Prominutí hrazení záloh na pojistné se nemocenské netýká. Pojistné na nemocenské pojištění si OSVČ musí platit i nadále, pokud chce být i nadále toho pojištění účastna, upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).