Hlavní navigace

exPRESS: OSVČ se úředním obsílkám už nevyhnou

3. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Dne 1. července odstartoval nejen informační systém Datových schránek, přišla i novinka pro fyzické osoby, včetně OSVČ. Ty se již nadále nebudou moci vyhýbat úředním listinám.

10 dní a dost. Vyhýbání se úředním listinám končí »

Dnem 1. července skončilo vyhýbání se soudním obsílkám. Vstoupil v platnost zákon, který považuje úřední listinu za doručenou, i když si ji adresát nevyzvedne. V případě nepřítomnosti adresáta se úřední listina po uplynutí příslušné lhůty vhodí do schránky adresáta a považuje se za doručenou.

Lidé předchozí systém často zneužívali a přebírání obsílky se cíleně vyhýbali. Prodlužovali tak soudní řízení či se snažili vyhnout správnímu řízení. Prioritou bylo zavést taková opatření, která povedou k rychlejšímu a kvalitnějšímu rozhodování soudů. Zaměřili jsme se na zásadní problémy, které českou justici nejvíce sužují a které soudní proces činí zdlouhavým a neefektivním, vysvětlila pro business server Podnikatel.cz již dříve Zuzana Steinerová, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Blokáda silnic zemědělci trvala tři hodiny, čtenáři serveru Podnikatel.cz s protesty nesouhlasí 

Celkem sedm krajů hlásilo blokovanou dopravu na silnicích a dálnicích. Až šest tisíc zemědělců blokádou protestovalo proti nízké výkupní ceně mléka, kvůli kterým vybíjejí chovy. Blokády trvaly tři hodiny a nejvíce postiženou silnicí byla brněnská dé jednička a silnice na Vysočině.

Praha zažívá hotelový boom, v září otevře své brány další luxusní hotel

Praha bude mít další nově otevřený hotel. Ani současná ekonomická krize neodradila investory irského hotelového řetězce Jurys Inns od otevření prvního hotelu mimo Irsko a Velkou Británii, kde doposud působí. Nový hotel tak bude další novinkou v hotelovém pražském byznysu.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Deficit státního rozpočtu dosáhl za šest měsíců 68,3 mld. korun

Státní rozpočet skončil jen v prvních šesti měsících tohoto roku v deficitu 68,3 miliard korun. Původně schválený rozpočet pro rok 2009 přitom počítal se celkovým deficitem 38,1 miliard Kč. Podle údajů na účtech vedených v České národní bance stát vybral ke konci června 2009 celkem 506,7 mld. Kč, při čemž na výdajích utratil 575,0 mld. Kč.

Přehled za rok 2008 podalo téměř 90 procent podnikatelů

Podnikatelé podali k poslednímu dubnu letošního roku České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) celkem 851 038 Přehledů o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) za rok 2008. To je celkem 89,8 % všech Přehledů, které by za loňský rok měli podnikatelé podat. Celkem totiž těch OSVČ, kteří aktivně vykonávají činnost, eviduje ČSSZ 947 377.

Ohlašování živností přes internet získalo na oblibě

Systém ohlašování živnosti přes internet se zatím osvědčilo. Ve většině krajů se elektronické ohlášení živnosti dobře zaběhlo a z velké části nahradilo klasické papírové formuláře. Nejvíce elektronické ohlášení využívali živnostníci ve Zlínském kraji, kde tuto formu využilo přes 90 % z nich.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Česká pošta obdrží za provoz datových schránek ročně až 215 milionů korun

Od 180 do 215 milionů korun se bude pohybovat roční paušál pro Českou poštu. Peníze půjdou ze státní kasy za provoz datových schránek. Uvedl to pro business server Podnikatel.cz Petr Stiegler, ředitel sekce eGovernment České pošty. Ale to je samozřejmě suma, která je výrazně nižší než kolik stojí dnes stát běžná papírová korespondence. Stát na poštovném díky datovým schránkám výrazně ušetří, zdůraznil Stiegler.

Od ledna bude možné přes datové schránky zasílat i faktury

Od roku 2010 bude možné prostřednictvím datových schránek komunikovat také mezi soukromými subjekty navzájem. Jedinou podmínkou bude jejich souhlas s doručováním elektronických dokumentů. Od 1. ledna do 30. 6. 2010 bude možné začít s doručování faktur nebo jiných žádostí o zaplacení.

školení červen 22 - tip do článku

Podnikatelé spuštění datových schránek přivítali

Podnikatelé zavedení datových schránek vítají. Přestože někteří z nich mají výhrady k technickým parametrům, vesměs očekávají, že jim usnadní komunikaci s úřady. Původní termín povinného využívání datových schránek pro právnické osoby se odsunul na začátek listopadu. Od tohoto data bude komunikace prostřednictvím datových schránek pro právnické osoby a orgány veřejné moci povinná.

Koncesionářské poplatky za počítač s internetem zůstávají u ledu

V nejbližší době nehrozí, že by Česká televize (ČT) začala vybírat koncesionářské poplatky i za počítač s připojením k internetu. Řekl to v rozhovoru pro server Digizone.cz generální ředitel ČT Jiří Janeček, podle něhož zůstala novela zákona o koncesionářských poplatcích u ledu.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).