Hlavní navigace

Ověřit platby po internetu půjde i pomocí selfie nebo otisku prstu

13. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Banky budou muset přitvrdit při autorizaci uživatele při platbách po internetu. Platby se tak mají stát více bezpečnější. Podnikatelů se zákon dotýká také.

Návrh novely zákona o platebním styku vychází z dílny ministerstva financí, které tak reaguje na požadavky Evropské unie.

Konkrétně tak do zákona přidává transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2366. K této směrnici připravila European Banking Authority (EBA) návrh technických standardů pro tzv. silné ověření zákazníka (Strong Customer Authentication – SCA).

Novinkou v platbách po internetu tak bude jejich silná autorizace. Ta bude spočívat v přidání dalších metod, jak ověřit identitu uživatele. Kromě například autorizačních smsek přibude možnost ověřit identitu pomocí otisku prstu nebo selfie. Do ověřovacích metod tak vstupují i biometrické údaje.

Naším cílem je maximální ochrana uživatelů v platebním styku a usnadnění přístupu k jejich financím, uvedl ministr financí Andrej Babiš. Podle něj tak novela zákona reaguje na stále sofistikovanější jednání podvodníků.

Banky již silnou autorizaci internetových plateb většinou nabízejí

Silnou autorizaci však banky pro své klienty nabízejí již nyní. Česká spořitelna například u své platební brány nabízí systém 3D Secure, kdy uživatel po zadání údajů z karty ověřuje platbu ještě pomocí smsky. 

Equa bank takovou možnost u svých plateb zatím nepodporuje: Platby jsou však silně monitorovány, pokud by došlo k zneužití platební karty, peníze klientovi vrátíme v rámci reklamačního řízení, řekl serveru Podnikatel.cz pracovník info linky. 

Ten však připomněl, že banka nabízí silnou autorizaci u své mobilní aplikace, kde klient již nyní může využít zabezpečení pomocí otisku prstu. Equa bank navíc připravuje u své mobilní aplikace novinky. 

Čtěte také: Banky začínají slyšet na začínající podnikatele. Nabízí milionové úvěry

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ale připomíná, že bezpečnost plateb by neměla v prvé řadě zákazníky obtěžovat: Obecně se domníváme, že bezpečnost plateb lze zajistit i jinými sofistikovanými metodami, které nebudou obtěžovat zákazníky, říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEKu. 

Dobrou zprávou podle něj ale je, že novela zároveň obsahuje výjimku pro transakce do výše 30 EUR na místo původních 10 EUR či pro další nízkorizikové transakce.

Nová povinnost pro podnikatele při blokaci peněz na účtu

Pro podnikatele však novela zákona obsahuje jednu povinnost. Návrh totiž nově reguluje blokaci peněžních prostředků na platebních účtech. Například při rezervaci hotelu bude obchodník v případě, že bude chtít z platební karty předběžně blokovat odhadovanou částku útraty, povinen tuto skutečnost zákazníkovi oznámit a tuto částku blokovat až s jeho souhlasem. 

Zákon zamezí situacím, kdy majitel karty není o předběžné blokaci částky na kartě informován, nebo k ní nedal souhlas, uvedl ministr financí Andrej Babiš. Následně je banka povinna, na základě skutečné útraty, rozdíl v blokovaných peněžních prostředcích na kartě ihned uvolnit. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).