Hlavní navigace

Oženil se v půlce roku. Může v přiznání uplatnit plnou výši slevy na manželku?

Jana Knížková

Rád by ve svém daňovém přiznání uplatnil slevu na manželku. Ta je však jeho ženou pouhý půlrok. Za jakých podmínek tak může učinit a v jaké výši?

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Při vyplňování daňového přiznání dochází mnohdy k situacím, ve kterých si poplatníci neví rady. Ať už se týkají uplatnění slev na dani nebo například daňového zvýhodnění. Finanční správa na svých webových stránkách na mnohé tyto situace z praxe nabízí odpovědi

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Uplatnění slevy na manželku

Pokud jsem se oženil v polovině roku 2018, mohu si uplatnit plnou výši slevy na manželku podle § 35ba zákona o daních z příjmů? Hraje nějakou roli skutečnost, že manželka je od měsíce února 2018 na mateřské dovolené?

Finanční správa upozorňuje, že slevu na dani na vyživovanou manželku žijící ve společně hospodařící domácnosti lze uplatnit pouze v případě, že manželka neměla příjmy vyšší než 68 000 Kč za celý rok, do těchto příjmů se zahrnuje i peněžitá dávka v mateřství, nikoliv však rodičovský příspěvek, který představuje formu dávek státní sociální podpory.

Čtěte také: Co vše se mění nebo nemění v nezdanitelných částech základu daně?

V případě, že jsou splněny podmínky shora uvedené, je možné si uplatnit slevu na manželku ve výši jedné dvanáctiny, za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně. 

Doplňujeme, že za manžela/manželku se pro účely daně z příjmů považuje také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství, uzavírá Finanční správa ČR. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).