Hlavní navigace

Parazitují živnostníci na zaměstnancích? Zeptali jsme se, co na to živnostníci

22. 3. 2013
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC
Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek označil živnostníky za parazity. Co si o tom myslí živnostníci? Co by vzkázali Janu Mládkovi? Zeptali jsme se za vás.

Nejsilnější opoziční strana, Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), si o víkendu volila své nové vedení. Na sjezdu mimo jiné vystoupil i stínový ministr financí Jan Mládek, který označil živnostníky za parazity. Následně se sice Mládek za svá slova omluvil, pachuť mezi živnostníky však zůstala. Zeptali jsme se jich, zda omluvu Jana Mládka berou a co by mu případně chtěli vzkázat.

Mládek: Živnostníci parazitují na zaměstnancích

Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný, prohlásil v sobotu na sjezdu ČSSD Jan Mládek. Když tyto věty vypustil z úst, zřejmě si v tu chvíli nedokázal představit, co tím může vyvolat. Proti jeho slovům se ihned ostře ohradila vláda a podnikatelské asociace. Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že ČSSD považuje živnostníky za parazity. Živnostníci a drobní podnikatelé nemají některé výhody jako zaměstnanci a často nemají jinou možnost obživy. Tyto výroky jsou předzvěstí útoku na drobné podnikání výrazným zvýšením jejich odvodů, uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Je to další rána do vztahu podnikatel – zaměstnanec. Místo, abychom vytvářeli mezi živnostníky a běžnými zaměstnanci vzájemný respekt, míříme na nejnižší pudy a snažíme se příkop prohloubit. To je pro celou ekonomiku i společnost velmi nešťastné, připojil se Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Na slova Jana Mládka negativně zareagovala i jeho mateřská strana. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka označil výroky Mládka za urážlivé a nešťastné a omluvil se za ně. Sám Jan Mládek poté zareagoval rovněž omluvou, kdy uvedl, že jeho slova údajně mohla být pochopena zcela jinak, než je ve skutečnosti myslel. Parazitem v naší společnosti rozhodně nejsou OSVČ, ale vláda, která zcela selhala ve výběru daní, není ochotna řešit neúnosný rozdíl v podmínkách pro OSVČ a zaměstnance a de facto na jakákoli řešení propadu veřejných financí a kumulujících se problémů rezignovala, napsal Mládek na stránkách ČSSD a dodal: V žádném případě jsem neřekl, že OSVČ jsou parazité. To řekl člověk, který je tlačí do nedůstojného postavení: předseda české vlády Petr Nečas.

Živnostníci omluvě nevěří

Navzdory těmto následným slovům (a možná i kvůli nim) však živnostníky neuklidnil a ti Mládkovu omluvu v naprosté většině neberou. Podle nich totiž svá původní slova myslel přesně tak, jak je řekl. Tedy, že živnostníci nepřispívají do státní pokladny tolik, kolik by měli. Omluvil se možná jenom proto, aby proti sobě nepoštval lidi, kteří by chtěli ČSSD volit. A doufám, že na ten jeho výrok občané do voleb nezapomenou, komentovala Pavla Dohnalíková, která provozuje cestovní agenturu.

databázi respondentů serveru Podnikatel.cz je v současnosti zaregistrováno přes 1100 podnikatelů. Registrovat se může jakýkoli podnikatel, který v registračním formuláři zadá kromě kontaktních údajů také své IČO, které server Podnikatel.cz ověřuje. Registrujte se na adrese: respondenti.jdem.cz

Co si myslí o “parazitování na zaměstnancích”, se živnostníci vyjadřují také poměrně jednohlasně. Podle jejich slov nemají na rozdíl od zaměstnanců především žádné sociální výhody, žádnou dovolenou, žádnou osmihodinovou pracovní dobu, žádnou náhradu během nemoci, všechny zakázky si musí obstarat sami a co si sami nezařídí, to nemají. Živnostníci proto tvrdí, že rozdíl v jejich odvodech oproti odvodům zaměstnanců je oprávněný. Ať mi pan Mládek ukáže zaměstnance, kteří chodí do práce ráno v 6 hodin a vrací se ve 2 hodiny ráno druhý den. Ať mi ukáže zaměstnance, který chodí o víkendech a svátcích do práce. Ať mi ukáže, který zaměstnanec nemá placené dovolené, napsal serveru Podnikatel.cz instalatér Miloslav Prášek.

Za parazity živnostníci naopak považují politickou garnituru a některé státní instituce, které podle nich vysávají peníze od všech daňových poplatníků, aniž by za to poskytovaly adekvátní služby. Častou reakcí drobných podnikatelů také bylo, aby si sám Jan Mládek vyzkoušel, jaké to je být živnostníkem v dnešní době. Jan Mládek přitom dříve sám jako živnostník několik let působil a stále má platné živnostenské oprávnění. Mládek navíc podniká i v současnosti, činí tak ale skrze obchodní společnosti. Spoluvlastní firmu Český Institut Aplikované Ekonomie s.r.o. a rovněž je předsedou FONTES RERUM, družstva pro ekonomická, politická a sociální studia.

Vzkazy živnostníků Janu Mládkovi

Na otázku, zda živnostníci berou omluvu Jana Mládka a co by mu případně chtěli vzkázat, přišly do redakce desítky odpovědí. Vybrali jsme pro vás některé z nich.

Karel Janeček, firma YAMACO Software

Já bych namísto odpovědi citoval z jedné scénky již zesnulého Miroslava Šimka: Žili byli tři kamarádi – jeden byl darmožrout, druhý darmošlap a třetí se taky živil politikou.

Miroslav Jaroš, živnostník působící v oblasti elektronického zabezpečení

Pan Mládek řekl, že ČSSD považuje živnostníky za parazity, a těžko to šlo pochopit jinak. Výmluvy mu nepomohou. Jsem zvědavý, jestli mne po volbách pošlou jenom do dolů, nebo rovnou do koncentráku.

Tomáš Příkopa, provozovatel e-shopů

Parazitismus je vztah dvou organismů, z něhož jeden organismus (parazit čili cizopasník) má zisk a druhý na něj doplácí. Cizopasník zde není ani zaměstnanec ani živnostník. Cizopasníkem je v tomto případě naprosto neschopná politická garnitura a kmotrovské struktury, na které ve finále doplácíme všichni bez rozdílu – živnostníci i zaměstnanci. Panu Mládkovi bych chtěl vzkázat, že pokud se ČSSD dostane k moci, zruším své podnikání a půjdu s nataženou rukou na úřad práce. Protože půjdu tam, kam bude stát soustředit svou podporu, což dle jeho výroků drobné podnikání určitě nebude. 

Lenka Kolaříková, účetní

Pan Mládek si ze živnostníků dělá svoji rohožku. Je to výsměch všem poctivým živnostníkům, kteří pracují deset a více hodin denně, aby se uživili, bez nároku na dovolenou nebo nemocenskou. Kdo živnostníkům zajistí materiál, stroje, prostory k podnikání? Kdo za ně zaplatí sociální a zdravotní pojištění, telefony, elektrickou energii a vše co ke svému podnikání potřebují, když jim zákazník nezaplatí? Na to se nás nikdo neptá.

Petr Hladík, živnostník dodávající a montující stínící techniku

Když Pánbůh rozdával rozum, pan Mládek stál v jiné frontě.

Denisa Radoňová, účetní

Pan Mládek by si měl zkusit podnikat v dnešní době, aby věděl, o čem mluví.
Urazil spoustu slušných a pracovitých lidí. Drobní živnostníci od státu nic nechtějí,
pracují 7 dní v týdnu, nemají dovolené a nemohou si dovolit být nemocní jako zaměstnanci.

Práci a zakázky si musejí shánět sami, všechno si musí zařídit sami bez toho, aniž by jim
stát pomohl. Pan Mládek by měl hledat peníze spíše u velkých zahraničních firem, kde jim náš stát naservíroval všemožné úlevy a pobídky, a když je firmy vyčerpaly, tak odtáhly jinam nebo peníze odlévají do zahraničí. Stát by měl hlavně podpořit naše české firmy a české živnostníky a ne je potápět. Důvodem, že se neodvádějí daně, jsou špatně nastavené zákony, zbytečně vysoké paušály a také to, že už pomalu není z čeho odvody a daně platit.

Ve vládě a parlamentu by měli sedět lidé, kteří dané problematice rozumí a mají v jednotlivých oborech zkušenosti. Nynější poslanci navrhují a schvalují nesmyslné zákony, které 100× mění.

Jiří Tumakov, podnikatel v oblasti pronájmu, práce a služeb s autojeřáby a montážními plošinami s obsluhou

Panu Mládkovi vzkazuji hlavně zdraví. Ať nám všem dokáže, že není brouk (HRDOBEC) společnosti.

Petr Koutný, překladatel

Pane Mládek, živnostníci jsou většinou odměňováni za pracovní výkon, platí, že si vydělají pouze to, co skutečně odpracují. Zatímco někteří zaměstnanci (velkých podniků a především státní zaměstnanci) se často nepřetrhnou, ale požadují 13. i 14. plat, placené návštěvy u lékaře a veškeré sociální i jiné výhody, které živnostníci nemají. Kromě toho mají své platy jisté, zatímco živnostníci jsou na tom od roku 2009 s prací hůře. Když není práce, nejsou zakázky, není ani příjem, musí se tedy po určitou dobu uskromnit. Lidé, kteří to nevědí či nechtějí vědět, nemohou objektivně posuzovat. Často se jedná o českou závist po 40 letech rovnostářství, jehož zastáncem je jistě i Vaše ČSSD.

Jindřich Šaur, firma ACMT

Panu Mládkovi bych popřál dobrou chuť, až si sám upeče čerstvé rohlíky k snídani a hezkou noc strávenou na chodbě před bytem, až si v noci doma zabouchne klíče, protože živnostníci pekař a zámečník si, jako běžní zaměstnanci, vzali dovolenou.

A po návratu z dovolené se navíc oba rozhodli pracovat pouze od osmi do pěti, protože, jak řekl jeho stranický kolega Jiří Krátký, v noci přece pracují pouze kur.y a zloději.

Eva Šárovcová, nezávislý kontraktor obchodu a služeb

Vzkázala bych asi to, že jeho výroky nejsou vůbec moudré a promyšlené. Možná si taková silná slova může dovolit nějaký Lojzík u piva, ale rozhodně ne někdo, kdo působí na žebříčku hierarchie našeho státu a řídící linii by měl nejdříve vážit slova. Nějaké omluvy jsou již nedůvěryhodné. 

Stejně jako v jedné pohádce, kde nesmrtelnou tetu „závist“ nemohli vyhnat z království, tak ani u nás se nedaří vymýtit hloupost, omezenost, a především hrabivost lidí, kteří dostali důvěru voličů /při posledních volbách především v poproduktivním věku/.
Živnostníci na rozdíl od zaměstnanců či politiků nemají jistotu pravidelného příjmu.
Je snad záměrem politiků dovést tuto zemi k úplné bídě a hospodářské recesi?

Každopádně bych panu Mládkovi chtěla popřát hodně štěstí při budoucích volbách, neboť já a ani nikdo z mého okruhu obchodních partnerů „živnostníků“ ČSSD volit nehodláme.

Antonín Kodýtek, hodinář

Myslím, že kdo neměl doteď jasno o dopadu případného vládnutí ČSSD na všechny poctivé živnostníky v této zemi, tak by se měl konečně probudit.

Jaká omluva by byla pro tento typ výroků vhodná? Jedině snad, že by se pan Mládek vzdal všech politických funkcí a začal by se živit jako prostý živnostník, tzn. bez placené dovolené, bez nároku na příplatky za práci přesčas, za práci v sobotu a někdy i v neděli, bez nároku na případné odstupné v případě nuceného ukončení živnosti, bez stravenek od zaměstnavatele, bez služebního vozu nebo mobilu, atd. atd.

Myslím si, že pokud ČSSD  uskuteční své tajné plány a jako podporu malého a středního podnikání zvedne živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění, stane se pouze to, že pracovití a zruční řemeslníci různých profesí zaplní úřady práce, nebo nastoupí jako nekvalifikovaná manuální síla v některé z montoven cizího automobilového průmyslu u nás. Otázkou zůstává – co vlastně ti lidé z ČSSD chtějí? Abychom byli národ levných pracovních sil pro cizí průmysl, ale dobře a jednoduše zdanitelní, nebo aby se dále rozvíjela pracovitost, zručnost v ne příliš lukrativních, ale přesto důležitých oborech, které jsou pro velké firmy nezajímavé, ale pro prosté lidi často nezbytné, za tu cenu, že jim o něco ulevíme na daních a odvodech?

Vím, že je to jen výkřik do tmy, nemyslící většina tohoto národa bude dokonce jásat, až to soudruzi z ČSSD u nás prosadí.

Martin Gron, poradce v oblasti pojištění a osobních financí

Jak živnostníci, tak zaměstnanci vytváří hodnoty, parazitem je někdo jiný. Živnostníci a zaměstnanci jsou dvě různé formy práce a člověk, který chce pracovat, má možnost si vybrat svoji formu. Živnostníci nemohou existovat bez zaměstnanců, zaměstnanci nemohou existovat bez podnikatelů. Politik, který rozeštvává jednu skupinu lidí proti druhé, je špatný politik, ale i takový je potřeba, aby ukázal, jak se politika dělat nemá, a umožnil vyniknout lepším, klidně i ve stejné straně.

Dopis od živnostníka Roberta Chudomela

„Vážený“ pane Mládek, 

Váš projev na sjezdu ČSSD, kde jste mě prohlásil za parazita, mě velice urazil.
Kde berete tu drzost jako kariérní úředník, který nikdy nic skutečného nevytvořil a většinu života žijete z daní, i mých, prohlašovat, že živnostníci jsou paraziti?
Co si představujete pod pojmem živnostník? Kolik jste jich v poslední době potkal?

Já tak pracuji 20 let a znám jich spousty, jsou to moji kolegové, lidé, u kterých nakupuji materiál apod. Všichni platíme daně, sociální i zdravotní pojištění, tvrdě pracujeme, sháníme zakázky, bojujeme o přežití. Když už nějakou zakázku seženeme, nastává další boj, aby ji někdo včas a řádně zaplatil. Na tohle byste měl zaměřit svoji iniciativu a ne házet další klacky pod nohy lidem, kteří od státu nic nepožadují. Řeči o tom, že „to vlastně děláme pro ně“, jsou důkazem Vaši absolutní neschopnosti a nekompetentnosti.

Proč bych měl mít stejné podmínky v daních a sociálním pojištění jako zaměstnanec? Vy mi budete například proplácet 3 týdny dovolené? Vy mi budete platit nemocenskou od třetího dne, jako to mají zaměstnanci?

Uvědomujete si, za co vůbec Vy pobíráte Vaše nehorázné platy? Nepřipadá Vám, že pokud chcete mluvit o parazitech, měl byste začít mluvit o sobě a Vám podobným.Vždyť není dne, aby se člověk nedozvěděl, co se vytunelovalo, rozkradlo, podmázlo. Je mi z téhle republiky a hlavně z jejich představitelů, a teď je jedno jestli zleva nebo zprava, protože kradete jako straky všichni, na blití. 

Nevím, kdo kromě vašich politických souputníků má radost z vaší práce. Nevím, co zůstane po vás. Ale vím, že musíte být hloupý a mluvíte nesmysly, když takto šmahem odsoudíte pár set tisíc lidí.

Snad si na to voliči-živnostníci bez ohledu na stranickou preferenci vzpomenou, až půjdou k volbám. Snad zůstanete ministrem jen stínovým.

S pozdravem Robert Chudomel – neparazitující živnostník

Foto: isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).