Hlavní navigace

Na vládu míří návrh na paušální daň. Živnostníci by měli platit 5740 měsíčně

18. 6. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ministerstvo financí posílá na vládu návrh na paušální daň. Týkat by se měla živnostníků s příjmy do jednoho milionu korun.

Ministryně financí Alena Schillerová o návrhu, který teď resort financí posílá na vládu, informovala na svém twitterovém profilu. Paušální daň by měla platit od ledna 2021, uvádí Schillerová. 

Trojí odvod, tedy daň, sociální pojištění a zdravotní pojištění, odvede živnostník nově jedinou platbou. Měsíční platba pro příští rok činí 5740 Kč. Paušální odvod by se měl dle návrhu MF skládat z minimální částky zdravotního pojistného, sociálního pojistného, kdy se minimální odvod zvýší o 15 procent, a daně ve výši 100 korun.

Čtěte také: Paušální daň dostává další trhliny, ministerstvo ji hájí pochybným hodnocením

Paušální daň je navržena pro živnostníky a podnikatele s příjmy do 1 mil. Kč. Nemusíte již podávat daňové přiznání a ušetříte si papírování. Vše totiž vyřídíte na jediném formuláři. Také za vámi už nepřijde kontrola z finančního úřadu, uvádí dále Schillerová. 

Ministerstvo financí představilo několik variant paušální daně už dříve. Nesetkalo se to však s nadšením jak ze strany odborů, tak dokonce ze strany soudu. Čtěte více: Nejvyšší správní soud ztrhal návrh paušální daně, pro drobné OSVČ je složitý

Daňové šablony ke stažení

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).