Hlavní navigace

Piškotový bojkot má svoji dohru. Potravinářská inspekce si došlápla na Opavii

26. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Potravinářská inspekce si došlápla na výrobky pod značkou Opavia. Napomohl tomu i veřejný zájem o přesunutí výroby piškotů do Polska.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si posvítila na společnost Mondelez Czech Republic, která vyrábí výrobky pod značkou Opavia. Nařídila jí, aby výrobky, které společnost nevyrábí v Česku, správně označila zemí původu. Jedná se o ty výrobky, které se především vyrábějí v Polsku. 

Nově mají být zemí původu označeny tyto výrobky: Piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky. 

Čtěte také: 16 hříšníků, kterým potravinářská inspekce musela zavřít byznys

Ilustrační obrázek

Piškoty Opavia budou obsahovat označení, že byly vyrobeny v Polsku. 

Aktuálně je na těchto výrobcích uvedeno Prodávající: Mondelez Czech Republic s.r.o., Karolínská 661/4, 18600 Praha, Česká republika.

Uvedení údaje o prodávajícím není údajem o zemi původu a ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou spotřebitele vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR, doplnil k tomu Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI.

Čtěte také: Podnikatelé, takto ne. Inspekce zavřela další restaurace a prodejny

I když země původu není u cukrovinek povinným údajem, v tomto případě se jedná o výjimku. Spotřebitelé totiž nesmějí dostávat zavádějí informace právě ohledně země původu. Opatření se bude týkat pouze těch produktů, které byly vyrobeny po 31.3. 2015. SPZI však uvedla, že s výrobcem zahájení řízení o uložení sankce, pokutě se tak Mondelez zřejmě nevyhne. 

Čtěte také: Gastro byznys, ze kterého si příklad neberte. Inspekce zavírá 3 desítky podniků

K přesunu výroby piškotů ze závodu Opavia do zahraničí došlo v průběhu roku 2015. Ihned poté se zvedla vlna odporu a bojkotu proti „polským“ piškotům. Ty totiž vykazovaly jednoznačně jiný tvar, ale také se změnilo složení výrobku. I když společnost Mondelez deklarovala, že se výrobní linka v Polsku ještě ladí, na obalech už přitom chyběly informace o tom, že piškoty neobsahují konzervanty nebo barviva. Firma se však bránila tím, že se změnila metodika výpočtu hodnot, receptura však zůstala stejná. Čechům se však vzhled ani chuť českých piškotů vyrobených v Polsku nezamlouvá a na Facebooku založili několik stránek, které vyzývají k bojkotu nákupu piškotů pod značkou Opavia. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).