Hlavní navigace

Pizzeria Franko - požitek z pravé italské kuchyně

21. 11. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Většina pizzerií, které se nachází v Jablonci nad Nisou, leckoho svým jídlem uspokojí. Často si ale italskou chuť podmaní ruce českého kuchaře a požitek z pravé jižanské kuchyně je ten tam. Je tu však výjimka.

Jablonec nad Nisou je menší malebné město, které má svou tradici ve výrobcích ze skla. Nachází se v Jizerských horách hned vedle většího a známějšího Liberce. V jedné jeho nenápadné uličce najdete i italskou pizzerii Franko, kterou vedou praví Italové, a ti dokáží navodit iluzi slunného poloostrova přímo v horském Jablonci. Pokud tedy hledáte místo, kde najít nefalšovanou italskou „mňamku“, najdete ji právě zde.

Restaurace: Pizzeria Franko
Lokace: Anenská ulice 3, Jablonec nad Nisou
Typ: italská restaurace

Pizzeria Franko vás po příchodu uvítá tišší italskou hudbou a útulným, stylovým prostředím. Bez ptaní dostanete na stůl bagetku s výborným bylinkovým máslem, samozřejmě gratis. Výrobu své pizzy můžete pozorovat přes bar, kde ji jeden z italských kuchařů vyrábí přímo před vámi. Ještě ochutit a šup s ní do pece, která se neschovává uvnitř kuchyně, ale je součástí restaurace. Pokud nepřijdete zrovna na pizzu – nevadí, jídelní lístek nabízí bohatý výběr předkrmů, sýrů, salátů, specialit z masa, různé druhy těstovin i italské dezerty. K pití se nabízejí italská, česká i španělská vína.

Gurmán - Franko 6

Objednávka

  • Tortellini in brodo (polévka) – 45 Kč
  • Listový špenát – 60 Kč
  • Insalata italiana (velká porce) – 119 Kč
  • Lasagne al forno ( velká porce) – 119 Kč
  • Tiramisu – 65 Kč

Polévka se skládá z dobrého hovězího vývaru, spousty zeleniny a masových tortellin. Tortellini jsou klasické italské těstoviny, které se obvykle servírují právě v polévce či s omáčkou. Ve mně se však nezapře český původ, a proto mě kombinace těchto těstovin v polévce trošku překvapila. V Itálii se ale jedná o běžný zvyk a proto, proti gustu…

Lasagne al forno byly přesně podle mého gusta. Jako rozcapený zákazník jsem si do nich naporoučela kromě šunky a mozzarely ještě listový špenát a výsledek mě přesvědčil o dobré volbě. Samou nedočkavostí jsem se opařila, ale i tak jsem do sebe dostala celou velkou porci. Stálo to za to.

Gurmán - Franko 2

Insalata italiana, který jsem ochutnala na doporučení, obsahoval salát, rajčata, okurku, sýr, spoustu kukuřice, vejce šunku a dresink. Na můj vkus byl snad trošku kyselý, jak mě ale informovaly mé spolustolovnice, jindy chuť bývá jemnější a lepší.

Gurmán - Franko 3

Dezert, který přišel na konec, přemluvil můj plný žaludek, že trochu místa se přece jen najde. Tiramisu se u Franka nepodává v klasické podobě obdélníkového řezu. Servíruje se v pohárku s dobrou, kakaem sypanou šlehačkou, která obsahuje výborné a trošku rozměklé piškoty nasáklé klasickou chutí tohoto dezertu.

Gurmán - Franko 4

Obsluha a interiér

Obsluhující personál je velmi příjemný a hbitý. Často se sám od sebe ptá, zda je vše v pořádku a další přání bezodkladně splní. Ani při všetečném přání, jak jídlo podle mého upravit, jsem se nesetkala s jakýmkoli náznakem nevole. Restauraci obsluhují i samotní majitelé, přátelští italští chlapíci, z kterých je cítit pravý jižanský temperament. Po zaplacení mají ve zvyku tu a tam některé hosty pozvat na aperitiv a chvilku si s nimi popovídat, zda bylo vše v pořádku.

Interiér laděný do oranžové barvy zanechává útulný a příjemný dojem, který dolaďují nevtíravé italské rytmy. Část jedné stěny v restauraci patří nabízeným vínům, které si tak můžete přímo vybrat a máte jistotu, že dostáváte to, co kupujete.

Cloud 22 temata

Gurmán - Franko 5

Služby

Restaurace je podle svých internetových stránek ve všední dny a v sobotu otevřena od 11 hodin dopoledne do 11 večer. V neděli jen do osmé. Nabízená jídla si u Franka můžete objednat v 500 či 350 gramové verzi, jídelní lístek myslí i na děti, pro které je tu připraven pohádkový řízek. Restaurace se skládá z kuřácké a nekuřácké části, pro letní měsíce je k dispozici příjemná zahradní restaurace. Provozovatelé nabízejí i možnost rezervovat si místo pro větší akce, jako jsou oslavy narozenin, promocí či různých srazů.

Hodnocení

V pizzerii Franko na mě udělalo dojem nejen dobré jídlo, ale i velice milá a všímavá obsluha a osobní přístup samotných majitelů, kteří se snaží vám zprostředkovat co nejpříjemnější labužnický zážitek. Tišší a diskrétní prostředí se může stát i vhodným místem, kam pozvat svého obchodního partnera a mít jistotu, že zde najdete klid na soustředěnou diskusi. Nenarazila jsem na nic, co by mohlo být předmětem kritiky, proto od Gurmána dostává Pizzeria Franko všech pět hvězdiček.

Gurmán - hodnocení 5

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).