Hlavní navigace

Záchranný plán vedení Orka prý jen poškodí akcionáře

6. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sdružení SOS Orco se domnívá, že ozdravný plán vedení společnosti Orco pouze povede k poškození akcionářů. Navýšení kapitálu společností Colony Capital považuje sdružení pouze za další pokus generálního ředitele firmy Jeana-Francoise Otta, jak se udržet ve funkci. Vstup nového investora totiž může rozředit akciové podíly akcionářů a SOS Orco jej proto považuje za nefér vůči stávajícím akcionářům.

Názor sdružení potvrzují také analytici. Vydání takového počtu nových akcií by vedlo k výraznému ředícímu efektu pro stávající akcionáře. Počet akcií by se přitom mohl zvýšit až o 278 % na 41,4 milionů ze současných 10,9 milionů, domnívá se Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT.

Sdružení SOS Orco tak rozhodně požaduje, aby o plánu na vstup Colony Capital do Orca hlasovali akcionáři firmy. My budeme našim členům a sympatizantům jednoznačně doporučovat odmítnutí projektu, prohlásil předseda sdružení menšinových akcionářů SOS Orco Luboš Smrčka s tím, že projekt zcela pomíjí to nejdůležitější, co podle něj nyní firma nejvíce potřebuje, a to urychlenou výměnu managementu.

Právě stávající management společnosti považuje SOS Orco za hlavní příčinu všech potíží. Podle dostupných informací se totiž managementu společnosti podařilo za posledních 15 měsíců snížit hodnotu firmy takřka o 1,5 miliardy EUR. Čtěte více: Co opravdu stálo za přerušením obchodování s akciemi Orka?

I přes mírné posilování akcií firmy v minulém týdnu se jejich cena stále pohybuje okolo 7 EUR a já nevěřím panu Ottovi, když říká, že za pokles kurzu akcií je zodpovědný pouze nepříznivý vývoj na trhu. Od okamžiku primární emise v roce 2000 nemovitostní trh ve střední a východní Evropě jednoznačně rostl – avšak akcie Orca za tuto dobu ztratily přes 60 % ze své hodnoty. Za to nemůže trh, ale evidentně špatný management a plýtvání penězi, uvedl Luboš Smrčka.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).