Hlavní navigace

Záchranný plán vedení Orka prý jen poškodí akcionáře

Sdílet

Sdružení SOS Orco se domnívá, že ozdravný plán vedení společnosti Orco pouze povede k poškození akcionářů. Navýšení kapitálu společností Colony Capital považuje sdružení pouze za další pokus generálního ředitele firmy Jeana-Francoise Otta, jak se udržet ve funkci. Vstup nového investora totiž může rozředit akciové podíly akcionářů a SOS Orco jej proto považuje za nefér vůči stávajícím akcionářům.

Názor sdružení potvrzují také analytici. Vydání takového počtu nových akcií by vedlo k výraznému ředícímu efektu pro stávající akcionáře. Počet akcií by se přitom mohl zvýšit až o 278 % na 41,4 milionů ze současných 10,9 milionů, domnívá se Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT.

Sdružení SOS Orco tak rozhodně požaduje, aby o plánu na vstup Colony Capital do Orca hlasovali akcionáři firmy. My budeme našim členům a sympatizantům jednoznačně doporučovat odmítnutí projektu, prohlásil předseda sdružení menšinových akcionářů SOS Orco Luboš Smrčka s tím, že projekt zcela pomíjí to nejdůležitější, co podle něj nyní firma nejvíce potřebuje, a to urychlenou výměnu managementu.

tip Malina MM_K

Právě stávající management společnosti považuje SOS Orco za hlavní příčinu všech potíží. Podle dostupných informací se totiž managementu společnosti podařilo za posledních 15 měsíců snížit hodnotu firmy takřka o 1,5 miliardy EUR. Čtěte více: Co opravdu stálo za přerušením obchodování s akciemi Orka?

I přes mírné posilování akcií firmy v minulém týdnu se jejich cena stále pohybuje okolo 7 EUR a já nevěřím panu Ottovi, když říká, že za pokles kurzu akcií je zodpovědný pouze nepříznivý vývoj na trhu. Od okamžiku primární emise v roce 2000 nemovitostní trh ve střední a východní Evropě jednoznačně rostl – avšak akcie Orca za tuto dobu ztratily přes 60 % ze své hodnoty. Za to nemůže trh, ale evidentně špatný management a plýtvání penězi, uvedl Luboš Smrčka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).