Hlavní navigace

Platební morálka firem je stále horší. Podnikatelé požadují změnu režimu platby DPH

24. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Platební morálka firem se díky krizi výrazně zhoršila, uvádí výsledky své ankety Hospodářská komora ČR (HKČR). Více než 75 % firem potvrdilo, že odběratelé či zákazníci se s platbami opožďují. Tři ze čtyř firem proto podporují návrh změny režimu platby DPH až po uhrazení faktury.

Odběratelé a zákazníci více než 75 % tázaných firem se opožďují se svými platbami. Stejně tak každá druhá firma v anketě přiznala, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti díky nedostatečné finanční vybavenosti. Devět z deseti firem by podle HKČR podpořilo návrh změny režimu platby DPH, kdy by firma odváděla DPH až po zaplacení faktury. Zároveň se tři čtvrtiny tázaných podniků přiklonilo k návrhu, že by firma nemohla nárokovat DPH a vést fakturu v nákladech do doby, než by byla faktura uhrazena.

Hospodářská komora trvá na tom, že nejlepším receptem jak úspěšně řešit současný stav zhoršující se platební morálky firem je změna režimu platby DPH, kdy firmy nemohou uplatnit odpočet DPH do doby, než zaplatí fakturu, komentoval výsledky ankety prezident HKČR Petr Kužel s tím, že se komora domnívá, že v současnosti by toto opatření urychlilo platby a oživilo cash-flow ve firmách. Návrh vlády, že budeme odvádět DPH, až nám jej odběratelé zaplatí je sice hezký, ale myslím si, že neřeší problém s hladkými platbami, uvedl pro HKČR Jan Ságl podnikající v nábytkářství. Téměř každá firma má dnes problémy s neplatiči, kteří se schovávají za ekonomickou krizi. Jsem přesvědčený, že právě patření, kdy na nezaplacený daňový doklad v termínu splatnosti nelze uplatnit odpočet DPH přinutí mnoho firem zaplatit včas, dodal. Platit DPH z došlých plateb a ne vystavených faktur je to co většina z nás v této chvíli požaduje. Myslím, že toto je opravdová úleva a že je naprosto standardní platit DPH z došlých plateb a ne z virtuálních peněz vystavených faktur, podporuje návrh Radomír Morawiec ze společnosti Mediprint s. r. o.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).