Hlavní navigace

Platit nemocenské pojištění podnikatel nemusí

10. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na nemocenském pojištění jsou povinně účastni zaměstnanci. Podnikatelé – OSVČ nemocenské pojištění platit nemusí, OSVČ jsou účastny na nemocenském pojištění dobrovolně.

Povinnost platit nemocenské pojištění se vztahuje pouze na zaměstnance, kteří splňují tyto podmínky: výkon práce je na území ČR, zaměstnání je vykonávané v pracovněprávním vztahu, který může účast na nemocenském pojištění založit (nemocenské pojištění neplatí osoby, které pracují na základě dohody o provedení práce), zaměstnání trvalo nebo mělo trvat alespoň 15 kalendářních dnů, odměna za práci přesahuje rozhodný příjem, hranice rozhodného příjmu je stanovena pro rok 2009 na 2000 Kč. Výše rozhodného příjmu se mění v závislosti na vývoji průměrné mzdy.

Novinkou roku 2009 je zaměstnání malého rozsahu. Takovým zaměstnáním se rozumí výkon práce na území ČR v pracovněprávním vztahu v rozsahu alespoň 15 kalendářních dnů, ale sjednaná odměna za práci je nižší než rozhodný příjem, pro rok 2009 je to alespoň 2000 Kč. Zaměstnanec, který vykonává zaměstnání malého rozsahu, je pojištěn jen v těch měsících, ve kterých dosáhl příjmu v rozhodné výši 2000 Kč.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).