Hlavní navigace

Počet lidí bez práce se udržel na dubnové úrovni, analytici však varují před další vlnou propouštění

8. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezaměstnanost v květnu stagnovala. Aktuální čísla, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, zůstala na dubnových 7,9 procenta. Počet lidí bez práce se i přesto stále zvyšuje, z dubnových 456 726 na 457 561 osob v květnu. Míra nezaměstnanosti je druhým měsícem na nejvyšší úrovni od ledna 2007. Díky sezónní práci nejsou ale nárůsty počtu nezaměstnaných tak razantní, jak byly na počátku roku, uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Podnikatelé nejnovější data vítají. S analytiky se však shodují, že ke konci roku míra nezaměstnanosti ještě poroste: V každém případě, by ale neměla dosáhnout magické hranice 10 procent, což se na začátku tohoto roku jevilo jako velmi reálné. Očekáváme, že k další stabilizaci dojde i v červnu, kdy by míra nezaměstnanosti měla zůstat na stejných číslech, komentoval květnové výsledky míry nezaměstnanosti prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

A právě na magickou hranici 10 % ukazují i analytici. Podle nich se počet lidí bez práce bezpochyby přehoupne přes devíti procentní hranici a k deseti procentní nebude mít daleko. Obáváme se, ale že české ekonomice i přes možné překonání ekonomického dna ve druhé polovině roku hrozí druhá, slabší vlna propuštění, která se bude tentokrát týkat především oblasti služeb. Recese, která na konci loňského toku tvrdě zasáhla výrobní obory se totiž přenese do služeb, varovala Helena Horská.

Jak přidává také Pricewaterhou­seCoopers, propouštění se navíc nebude týkat pouze administrativních pracovníků, o práci přijdou i manažeři: Zatímco v minulosti bylo obvyklé propouštění spíše manuálních nebo administrativních zaměstnanců, v dnešní době zaznamenáváme i propouštění manažerů a specialistů, poznamenala Katarína Smrčeková, senior manažerka v oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů společnosti Pricewaterhou­seCoopers.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).