Hlavní navigace

Podnikání frčí. Loni s ním začalo nejvíce lidí za posledních 6 let

30. 1. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V roce 2019 začalo v České republice podnikat téměř 60 tisíc lidí a nejvíce nových podnikatelů bylo ve věku do 30 let.

Podnikání loni ukončilo 45 tisíc lidí a dalších 35 tisíc podnikatelů bylo vymazáno z Registru ekonomických subjektů a celkem tak bylo v České republice zrušeno 80 tisíc podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby. Data vyplývají z analýzy, kterou provedla společnost CRIF.

Počet lidí, kteří každoročně začínají podnikat, je od roku 2014 velmi stabilní. V těchto letech začalo každý rok podnikat mezi 57 a 60 tisíci fyzickými osobami. I když v uplynulém roce vzniklo nejvíce podnikatelů za šest let, nevybočoval jejich počet z dlouhodobého průměru za toto období. „Trochu jinou situaci jsme ale zaznamenali u počtu lidí, kteří se svým podnikáním končili. Podle našich odhadů skončilo loni se svým podnikáním o čtyři tisíce lidí méně, než bylo obvyklé v několika minulých letech,“ dodává Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že v uplynulých letech končilo kolem 48–50 tisíc podnikatelů ročně.


Autor: CRIF – Czech Credit Bureau

Graf s počtem vznikajících podnikatelů

Podnikatelé nejčastěji končili v obchodu

V roce 2019 začalo nejvíce fyzických osob podnikat ve zpracovatelském průmyslu, konkrétně šlo o 8664 lidí. Následovaly profesní, vědecké a technické činnosti, v nichž začalo podnikat 7590 lidí, a stavebnictví se 7272 novými podnikateli. Nejvíce lidí naopak své podnikání ukončilo v obchodu (13 522), ve zpracovatelském průmyslu (5 818) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (5 681). 

Nejvíce podnikatelů tak přibylo ve zpracovatelském průmyslu (2846), v profesních, vědeckých a technických činnostech (1909) a v informačních a komunikačních činnostech (1902). Počet podnikatelů se naopak snížil v obchodu, a to o 7809, a v ubytování a stravování, kde ubylo 453 podnikatelů.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz. Sledujte Janu na Twitteru @firstacka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).