Hlavní navigace

Podnikatelé by uvítali změnu režimu platby DPH

13. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zástupci podnikatelů by uvítali změnu v režimu plateb daně z přidané hodnoty. Místo měsíčního odvodu by tak DPH mohly podniky odvést až poté, co obdrží platbu za vystavenou fakturu, navrhuje Hospodářská komora ČR v reakci na zhoršující se platební morálku firem, které chtějí držet hotovost co nejdéle a hradí své závazky až ve chvíli, kdy jsou urgovány.

Platební morálka českých podniků se pod tíhou finanční krize zhoršuje, což dokládají i data centrální banky. Od června do listopadu minulého roku vzrostla platební neschopnost firem o více než třetinu. Zvýšil se také podíl podniků, které se zpožďují se splátkami svých závazků o více než měsíc. Situaci nepomáhají ani nedůvěřivé banky, které odmítají půjčovat firmám i ostatním bankám. Hospodářská komora ČR (HKČR) proto navrhla změnu režimu plateb DPH. Firmy tuto daň odvádí měsíčně nebo čtvrtletně po vystavení své faktury, aniž by ji měly uhrazenou. Návrh by dočasně do roku 2010 podnikům umožnil, odvádět DPH až po obdržení úhrady od odběratele. Byl by to speciální režim platný po dobu krize, tedy v řádu několika měsíců. Jde o to, aby plátci DPH nezapadali kvůli odběratelům do stále větších problémů, uvedl Petr Kužel, prezident HKČR. O daních a účetnictví čtěte v nejoblíbenějších tutoriálech na serveru Podnikatel.cz.

Za tento návrh se postavila i Unie malých a středních podniků. Návrh by podle ní napomohl finanční udržitelnosti podniku v době krize. I když je návrh pouze na přechodné období do roku 2010, Unie malých a středních podniků ČR by uvítala jeho uzákonění i na další roky,uvedl předseda Unie David Šeich.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).