Hlavní navigace

Podnikatelé méně důvěřují současné ekonomické situaci

29. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se v měsíci květnu snížila, informuje Český statistický úřad. Důvěra podnikatelů je v meziměsíčním srovnání v květnu nižší o 6,1 bodu. Jedná se o indikátor důvěry neboli indikátor ekonomického sentimentu.

V průmyslu se v květnu oproti dubnu zvýšilo hodnocení současné celkové ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se v květnu nepatrně zhoršilo, hodnocení zahraniční poptávky se mírně zvýšilo, píší statistici. A dodávají, že očekávání celkové ekonomické situace jsou pro příští tři i šest měsíců nižší než v dubnu. Hodnocení ekonomické situace se snížilo ve stavebnictví, ve službách i obchodu.

Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že ve srovnání s dubnem očekávají pro příštích dvanáct měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v květnu oproti minulému měsíci snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 3,2 bodu a v meziročním srovnání je o 1,4 bodu nižší, dodává Český statistický úřad na adresu spotřebitelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).