Hlavní navigace

Podnikatelé přivítali schválení protikrizového balíčku

Podnikatelé uvítali, že vláda na svém včerejším zasedání schválila balíček protikrizových opatření. Firmy též doufají, že jednotlivé plánované kroky pomohou následky krize zmírnit. Čtěte více: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost.

Záchranný plán obsahuje četné návrhy, které pomohou tuzemské podnikatelské sféře a průmyslu, ať to je například zrychlení odpisů, odpočet na DPH u automobilů, snížení sociálního pojištění nebo pokles firemních daní. Věříme, že tyto návrhy budou co nejdříve schváleny v parlamentu a uvedeny v život, komentoval prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Vláda tak podpořila většinu z předem očekávaných opatření. Mezi balíček návrhů se vešlo i několik novinek. Jednou z nich se stalo opatření, které osvobozuje firmy s pěti a méně zaměstnanci platit zálohy na daně z příjmu. Dalším je pak například refundace až 80 % platu zaměstnance, kterého zaměstnavatel pošle na školení, když není zrovna práce. Naopak se do záchranného balíku nevešlo tzv. šrotovné či legalizace švarcsystému. Čtěte více: Návrat švarcsystému, ukázky české vychytralosti, asi nehrozí

Proti návrhům opatření se již dříve postavili odboráři, podle kterých vláda krizi stále podceňuje a ignoruje, že hrozí propad ekonomiky až o 5 %. Podnikatelé však odboráře obviňují z politické agitace.

Prohlášení šéfa odborů Milana Štěcha považujeme za účelové a ryze politické. Jeho obsah a vyznění jsou téměř totožné se stylem, kterým se především prezentuje jistá politická strana, za kterou byl Štěch zvolen do Senátu. Z prohlášení pana Štěcha jde takový zvláštní pocit: na jednu stranu šíří pesimismus, ale dělá to takovým stylem, jako by z toho měl radost a řídil se heslem ´čím hůř, tím líp´, dodal Petr Kužel. Čtěte více: Jiří Rusnok: Opozice volí taktiku – čím hůře, tím lépe