Hlavní navigace

Podnikatelé v krachu. Počet bankrotů je nejnižší za posledních 10 let

5. 4. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Po dlouhých letech konečně dobrá zpráva. Počet firemních bankrotů i bankrotů fyzických osob podnikatelů je nejnižší za několik let.

Letošní březen je z pohledu statistik pro podnikatele příznivý. Vyhlášeno bylo pouze 68 bankrotů obchodních společností a 468 bankrotů fyzických osob podnikatelů.

Klesá počet bankrotů u obchodních společností i u podnikatelů fyzických osob

Během celého prvního čtvrtletí 2018 bylo vyhlášeno 175 firemních bankrotů, což je druhý nejmenší počet za 10 let. Stejně dobře jsou na tom i podnikatelé fyzické osoby. Bankrot vyhlásilo “pouze” 1370 podnikatelů, což je nejméně za poslední 4 roky. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Čtěte také: Říjen položil 500 podnikatelů. Počet bankrotujících OSVČ naštěstí klesá

„Počet bankrotů obchodních společností v prvním čtvrtletí letošního roku je druhý nejnižší od začátku roku 2008, kdy nabyl účinnosti stávající insolvenční zákon. Zároveň jde o nejlepší vstup do nového roku za 10 let účinnosti tohoto zákona,“ komentuje aktuální výsledky Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau.

Vynikající výsledky jsou i z meziročního hlediska

Dobře vyznívá i meziroční srovnání. Za posledních dvanáct měsíců bylo vyhlášeno 710 bankrotů obchodních společností. To je o 216 bankrotů méně než v předchozím období. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 23 %.

Co se týká podnikatelů fyzických osob, tak u nich po odpočtu oddlužení, které má stejné parametry jako osobní bankrot, se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů meziročně snížil dokonce o 35 % na 344 bankrotů oproti 528 bankrotům v předešlém období.

Čtěte také: Místo desítek hodin podnikání jsme museli nastavovat tisíce „kravin“ v #EET

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Podnikatelé krachují nejvíce v Praze a Středočeském kraji

Nejvíce krachují podnikatelé v průmyslu a obchodu. Naopak nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v zemědělství, dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří. Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v březnu roku 2018 vyhlášeno v Praze, dohromady 27 bankrotů, doplnila Kameníčková.

U fyzických osob podnikatelů byl v březnu vyhlášen největší počet bankrotů ve Středočeském kraji, dále v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji. Naopak nejméně to bylo ve Zlínském kraji, na Vysočině a v Karlovarském kraji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).