Hlavní navigace

Podnikatelé reformu daní vítají

6. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé vítají přípravu reformy daňového systému, kterou ohlásilo ministerstvo financí. Se zjednodušením systému souhlasí, stejně jako se snížením daňových výjimek. Výhrady ale mají například ke sloučení daně a sociálního pojištění do jedné daně.

Velmi vítáme, že ministerstvo financí takto intenzivně pracuje na reformě daňového systému, řekla mluvčí Unie malých a středních podniků Radomíra Kotlárová. Od reformy mají podle ní největší očekávání právě malé a střední podniky. Velké firmy prý často daně optimalizují pomocí mezinárodních vlastnických struktur. Malý český podnikatel je však tím, kterého každý řádek daňového přiznání stojí čas a peníze, dodala.

Hospodářská komora s navrženou reformou komplexně souhlasí, výhrady má pouze k některým konkrétním ustanovením. Za podstatnou pokládá diskuzi ohledně daňových výjimek, jejichž počet by měl být zrevidován z dnešních 120 zhruba na čtvrtinu. Na hodnocení je brzy, diskuzi nicméně vítáme. Návrh na sjednocení výběru do jednoho místa se nám líbí, uvedl zase finanční ředitel Svazu průmyslu a dopravy Tomáš Barták. Pro podniky bude podle něj důležitá diskuze o výjimkách a daňově odečitatelných položkách.

Nové zákony by mohly platit od roku 2010. Do konce letošního června by se měla nad návrhy vést veřejná diskuze a do konce roku by je měla projednat vláda.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).