Hlavní navigace

Podnikatelé reformu daní vítají

Sdílet

Podnikatelé vítají přípravu reformy daňového systému, kterou ohlásilo ministerstvo financí. Se zjednodušením systému souhlasí, stejně jako se snížením daňových výjimek. Výhrady ale mají například ke sloučení daně a sociálního pojištění do jedné daně.

Velmi vítáme, že ministerstvo financí takto intenzivně pracuje na reformě daňového systému, řekla mluvčí Unie malých a středních podniků Radomíra Kotlárová. Od reformy mají podle ní největší očekávání právě malé a střední podniky. Velké firmy prý často daně optimalizují pomocí mezinárodních vlastnických struktur. Malý český podnikatel je však tím, kterého každý řádek daňového přiznání stojí čas a peníze, dodala.

Hospodářská komora s navrženou reformou komplexně souhlasí, výhrady má pouze k některým konkrétním ustanovením. Za podstatnou pokládá diskuzi ohledně daňových výjimek, jejichž počet by měl být zrevidován z dnešních 120 zhruba na čtvrtinu. Na hodnocení je brzy, diskuzi nicméně vítáme. Návrh na sjednocení výběru do jednoho místa se nám líbí, uvedl zase finanční ředitel Svazu průmyslu a dopravy Tomáš Barták. Pro podniky bude podle něj důležitá diskuze o výjimkách a daňově odečitatelných položkách.

Nové zákony by mohly platit od roku 2010. Do konce letošního června by se měla nad návrhy vést veřejná diskuze a do konce roku by je měla projednat vláda.